Egy ősi királyság titkai után kutatnak régészek Törökországban. A keleti Van tartományban állt egykor az ősi Urartu Királyság központja.
A birodalom mintegy két évszázadon át létezett, a krisztus előtti kilencedik és hatodik század között: az örmény nép közvetlen őseiként tekint a lakóira. Urartu, rövid fennállása alatt, gyakorlatilag folyamatos háborúban állt délen az asszírokkal, míg északon, majd keleten, és végül nyugaton is hódító hadjáratokat vezetett.
Fővárosa Vans volt, aminek területén, már öt éve, minden nyár végén ötven régész dolgozik a török Kulturális és Turisztikai minisztérium engedélyével.
„A munkánk legfontosabb célja, hogy feltárjuk, helyreállítsuk, majd megőrizzük a jövő számára Van óvárosát” – mondta Erkan Konyar, az Isztanbuli Egyetem történésze a Hürryetnek.
A régészek hatalmas agyagkorsókat találtak, amikben rend szerint bort, gabonát, vagy szezámolajat tároltak az ókorban. Egyenként másfél és két tonna közötti mennyiséget voltak képesek befogadni. A most feltárt korsókban azonban nem élelmiszerek, hanem emberek maradványai voltak.
„A maradványok rengeteg fontos kérdésre fognak majd választ adni, például, hogy mit ettek ezek az emberek, vagy mi okozta a halálukat” – tette hozzá Konyar.