Nagyvilág

Egy képviselőt küldhet a Jobboldali Szektor a radába

Egyéni képviselőjelöltként mandátumot szerzett Dmitro Jaros, a párt vezetője a vasárnap tartott ukrajnai parlamenti választásokon.

A központi választási bizottság (CVK) honlapján hétfőn megjelent adatok szerint a Majdan-tüntetéseken létrejött radikális nacionalista szervezet vezetője a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megye pavlohradi körzetében indult egyéni jelöltként, és a szavazatok 29,98 százalékát szerezte meg, legalábbis a voksok 95 százalékának feldolgozása utáni eredmény szerint a sorrendben őt követő jelölt a voksok mindössze 13,67 százalékát gyűjtötte, be, tehát Jaros előnye már behozhatatlan.

Elfogatóparancs van ellene

Közben a Jobboldali Szektor a pártlistákra leadott szavazatok alapján csaknem 65 százalékos feldolgozottság mellett a 12-dik helyen áll 1,87 százalékkal, vagyis a párt biztosan nem lépi át a bejutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt. Így a listáján szereplő jelöltek közül egy sem jut be az új törvényhozásba. Nyilvánvalóan a PSZ vezetője sem bízott abban, hogy immár pártként is bejegyzett szervezete képes öt százalék fölötti eredményt elérni, ezért indult egyéni körzetben.

Jaros ellen orosz kérésre nemzetközi elfogatóparancsot adott ki július 25-én az Interpol. Az orosz Szövetségi Nyomozó Iroda “terror- és szélsőséges cselekmények megvalósítására irányuló, a média felhasználásával történő nyilvános felbujtás” vádjával indított ellene büntetőeljárást. Moszkva szerint Jaros beszédeiben Oroszország területén elkövetendő szélsőséges cselekményekre és terrorizmusra szólította fel az oroszellenes erőket. Anton Herascsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója már másnap közölte, hogy Kijev nem adja ki Jarost Oroszországnak.

Csonka lesz a parlament

Az ukrán parlamenti választás vegyes rendszerű, a törvényhozást fele-fele arányban pártlistáról, illetve egyéni választási körzetekből bekerülő képviselők alkotják. Egy jelölt csak listán vagy csak egyéniben indulhat. Az új összetételű parlament 225 egyéni képviselői helye közül csak 198-at töltenek be, mivel az Oroszország által elcsatolt Krímben és a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok által megszállt területeken nem lehetett a választásokat megtartani.

A többi párt sorrendje a listákra leadott szavazatok csaknem 65 százalékának feldolgozása után sem változott: továbbra is fej-fej mellett Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök Népi Frontja az első helyen 21,66 százalékkal, hajszálnyival megelőzve Petro Porosenko Blokkját, amely 21,40 százalékot kapott.

Timosenko nem áll jól

A harmadik helyen áll az Andrij Szadovij lembergi (lvivi) polgármester vezette Önsegítés (Szamopomics) nevű párt a voksok 11,14 százalékával, a negyediken a Majdan-tüntetések nyomán eltávolított volt államfőt, Viktor Janukovicsot támogató képviselők és volt kormánytagok által alapított, Jurij Bojko vezette Ellenzéki Blokk 9,89 százalékkal. Oleh Ljasko populista, nacionalista Radikális Pártja eddig 7,36 százalékot kapott, míg Julija Timosenko Haza pártjának a voksok 5,65 százalékát sikerült eddig összegyűjtenie.

Továbbra is úgy látszik, hogy a nacionalista Szabadság párt kiesik a parlamentből, azaz nem éri el a bejutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt. A jelenlegi feldolgozottság szerint a szavazatok 4,69 szerezte meg, így valószínűleg már csak egyéni jelöltjeinek győzelmében bízhat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik