Az Iszlám Állam szélsőséges szunnita fegyveresei az eddig kevéssé ismert vallási kisebbség több tízezer tagját üldözték el észak-iraki lakhelyükről. Ők most a külvilágtól elzárt Szindzsár-hegyen rekedtek, szinte élelem és ivóvíz nélkül – írja az MTI.
Getty Images / Anadolu Agency
A BBC elemzése szerint a kurd etnikumhoz tartozó, de saját vallást gyakorló csoport tagjai az üldöztetés miatt eddig jellemzően zárt, kis közösségekben éltek, mert a külvilág sokszor tévesen ördögimádónak bélyegezte meg őket. Ezért azt sem lehet tudni, hányan követik a jazidi vallást. Az Irakban, Szíriában és Törökországban elszórtan élő közösségek összlétszámát 70 és 500 ezer közé teszik. Létszámuk jelentősen csökkent az utóbbi időben, mert a jazidi vallást nem lehet felvenni, csak beleszületni lehet.
AFP / Ahmad Al-Rubaye
A jazidiak üldöztetése a közösség nevének félreértésén alapul, a szunnita szélsőségesek ugyanis a VII. században élt I. Jazíd ibn Muávija kalifa nevéből eredeztetik, akit kicsapongó, iszákos életmódja miatt elítél az utókor. A jazidiaknak igazából semmi közük a kalifához, a közösség neve egy perzsa szóból ered, ami egyszerűen annyit jelent, hogy Isten követői.
AFP / Ahmad Al-Rubaye
Egy másik hibás elképzelés a zoroasztrizmussal hozta őket összefüggésbe – ez egy ősi perzsa vallás, ami szerint a világ a jó, a fény, a rossz és a sötétség erőinek küzdőtere. A jazidiak szent helyein valóban hangsúlyos a napmotívum és sírjaikat is a napfelkelte felé tájolják, de vallásuk a kereszténységgel és az iszlámmal is mutat hasonlóságot. A Bibliát és a Koránt is egyaránt követik, de vallási hagyományaik nagy része nincs meg írásos formában, szájhagyomány útján adják őket tovább.
AFP / Huseyin Bagis
A gyerekeiket szentelt vízzel keresztelik meg, az esküvőkön a pap kenyeret tör. A menyasszony vörösbe öltözik és keresztény templomokba látogat. Évente elzarándokolnak a Moszulhoz közeli Lalisba Adi ibn Muszáfir sejk síremlékéhez, ahol a folyóban rituálisan megmártóznak. De vallási szokásaik közt ott van az állatáldozat bemutatása és a körülmetélés is.
AFP / Huseyin Bagis
A teremtőt Jaszdannak nevezik, de ő olyan spirituális magasságot képvisel, hogy közvetlenül nem lehet imádni. Hét lélek árad ki belőle, közülük a legjelentősebb Melek Távusz, Isten azon angyala, aki nem volt hajlandó Ádám előtt hódolni, ezért a Teremtő őrá bízta a Földet. Melek Távusz nevéből egy újabb félreértés ered – egyik megnevezése arabul összetéveszthető a sátánnal, ezért az ördög követőinek is tartják a jazidiakat.
AFP / Ahmad Al-Rubaye
A vallási csoport a lélekvándorlásban is hisz és abban, hogy a folyamatos újjászületéssel elérhető a megtisztulás, ezért nincs szükség pokolra. Ha egy jazidit kizárnak a közösségből, lelke nem fejlődhet tovább, soha nem tisztulhat meg.
AFP / Ahmad Al-Rubaye
A török kormány nem üldözi őket, ezért egyre többen telepednek le Törökország délkeleti részén, ahol elhagyott jazidi településeket vesznek ismét birtokukba.