Székelyudvarhelyi elöljárók az MTI-hez eljuttatott közleményben azokra a sajtóhírekre reagáltak, amelyek a Nyirő József nevére két évvel ezelőtt kiállított temetkezési engedély jogerős érvénytelenítéséről jelentek meg. A közlemény szerint az Országos Lakosságnyilvántartó és Adatbázis-kezelő Igazgatóság vezetője írásban megerősítette, a polgármesteri hivatalnak nem kell temetkezési engedélyt kiadnia a hamvak eltemetéséhez. “Mindannyiunk célja, hogy két év után a hamvak elhelyezése méltóképp megtörténjen” – áll a közleményben, melyet Bunta Levente polgármester mellett Miklós Zoltán múzeumigazgató, Szőcs Endre könyvtárigazgató és más vezetők is jegyeznek.
“Mindannyiunk célja, hogy két év után a hamvak elhelyezése méltóképp megtörténjen” – áll a közleményben, melyet Bunta Levente RMDSZ-es polgármester mellett Miklós Zoltán múzeumigazgató, Szőcs Endre könyvtárigazgató és más vezetők is jegyeznek. Az aláírók a két évvel ezelőtti temetési kísérlet kudarca miatt Fráter Olivért, az Országgyűlés elnökének megbízottját okolták, aki szerintük megkésve és hibás dokumentációt mellékelve kérvényezte a polgármesteri hivataltól a szükségesnek vélt irat kiállítását.
Mint utólag kiderült, az igazolás csak arra volt jó, hogy az újratemetés diplomáciai okok miatti elmaradását a román hatóságok „hathatós” közbenjárása mentén ránk fogják – áll a közleményben. Azt is megemlítik: “ha nem a politikai tőkeszerzés lett volna a szervezők fő célja, a végtisztességet meg lehetett volna adni méltóságteljesen, Nyirő József végakarata szerint”.
Nyirő József hamvainak 2012. május 27-ére tervezett székelyudvarhelyi eltemetése amiatt hiúsult meg, hogy az író nevére a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal által május 25-én kibocsátott temetési engedély formai hibát tartalmazott. Amint azt Augusta-Cristina Urzica prefektus elmagyarázta, az iratban egy 2012-ben kiállított dokumentumra (vélhetően a hamvasztás dokumentumára) hivatkoztak, és nem az 1953-ban kiállított elhalálozási anyakönyvi kivonatra, amint azt a törvény előírja.
A prefektusi intézkedés mintegy beteljesítette a Nyirő József újratemetését ellenző kormánypárti román politikusok nyilatkozatait. Székelyudvarhelyen nem temethették el az író hamvait, csak ökumenikus áhítatot tartottak emlékére.