A vakcinát a sanghaji közegészségügyi központ fertőző betegségek osztályának kutatócsoportja fejlesztette ki. A szerrel beoltott és a vírusnak kitett harminc kísérleti egér közül egy sem fertőződött meg a madárinfluenza H7N9-es altípusával. A szérumot most további laboratóriumi vizsgálatokra küldik tovább, majd humán tesztelése következik.
A kutatók az oltószer kifejlesztésénél géntechnológiát alkalmaztak. Korábban európai kutatók már két, a madárinfluenza H7-es törzse elleni vakcinát is kifejlesztettek, ezek azonban a klinikai tesztek során nem bizonyultak hatásosnak, így ezek a szerek inaktívak.
A kínai tudósok a H7N9-es altípus elleni antitestek kifejlesztésén is dolgoznak, ez a már megfertőződöttek gyógyítását tenné lehetővé.
A kórokozót tavaly március elején mutatták ki először embereken. A vírus főleg a kelet-kínai tartományokban fertőz, tavaly márciusi felbukkanása óta országszerte 320 személy kapta el. A halálos áldozatok száma meghaladja az ötvenet.
Egyre gyakoribb és végzetesebb a madárinfluenza Kínában
Mindeközben egyre jobban terjed a madárinfluenza H7N9 altípusa Kínában. A fővároshoz tartozó Huajzsou kerületben élő idős emberről bebizonyosodott, hogy január végén körülbelül húsz csirkét vágott le, miközben a kezeit apró sebek borították. A vele közvetlen kapcsolatba került 35 személyt felügyelet alá vonták.
A madárinfluenza ide első halálos áldozata Pekingben egy olyan férfi volt, aki galambokat vásárolt, majd fogyasztott el. Az egy héttel a betegsége felfedezése után bekövetkezett halálát légzési elégtelenség, gyulladás és vérmérgezés okozta.
A keleti Csiangszu tartományból az idén 11 madárinfluenzás esetet jelentettek, de a déli Kuangtungból is mind több betegről érkezik hír. Köztük ezen a héten egy 5 éves kislány is volt. A legsúlyosabban érintett Csöcsiang tartományban már 70 körül van az idei fertőzöttek száma, sokuk állapota kritikus.
A szakemberek továbbra is állítják, nincs bizonyítékuk arra, hogy a H7N9 emberről emberre terjedne. A hatóságok közlése szerint az orvosok, a kórházi egészségügyi személyzet arra törekszik, hogy a lehető legkorábban a fertőzés nyomára jussanak. Az oltószérum kutatása folyamatban van.
Már a H10N8 is ölt
A virológusok ugyanakkor figyelmeztető jelnek tartják az újabb veszélyes mutációk feltűnését, s konkrétan is azt, hogy az ismét feltűnt H10N8 altípusú influenzavírus a közelmúltban immár embert is megfertőzött. Úgy vélik, a járvány esélyét nem szabad alábecsülni. A H10N8-nak már egy halálos áldozata is van, egy másik – 55 éves nő – pedig Csianghszi tartomány Nancsang városában súlyos beteg.
A madárinfluenza Hongkongot is elérte, a H7N9 a különleges közigazgatási övezetben három emberrel végzett. A városban korábban csaknem 20 ezer csirkét kényszerből levágtak, s egyelőre három hétre felfüggesztették a friss baromfi behozatalát a szomszédos dél-kínai Kuangtung tartományból.
Sajtóértesülések szerint a szárazföldi Kínában 150 körül van az idei új fertőzések száma, s közülük legalább 20 volt végzetes kimenetelű.