Az összecsapások – a hivatalos közlések szerint – Kairóban és Egyiptom több más városában 278 halálos áldozatot követeltek. A sebesültek száma megközelítette kétezret. Országszerte 235 civil és 43 rendőr vesztette életét. A volt elnököt támogató Muzulmán Testvériség szerint viszont a halottak száma már meghaladta a 2000-et, és mintegy tízezer sebesült van. Az egyiptomi hatóságok szerdán erőszakot alkalmazva, ellenőrzésük alá vonták a megbuktatott Murszi elnök híveinek két legfontosabb kairói táborát. Zavargások voltak Alexandriában és Szuezben is. A kormány egy hónapra szükségállapotot hirdetett és kijárási tilalmat rendelt el Kairóban, Alexandriában és Szuezben, valamint összesen 13 tartományban este hét és reggel hat óra között.
Adli Manszúr ideiglenes államfő a szükségállapotot azzal indokolta, hogy a szélsőségesek szabotázsakciói miatt veszélybe került a közrend. A történtek miatt ugyanakkor lemondott Mohamed el-Baradei, Nobel-békedíjas egyiptomi alelnök. Lépését azzal indokolta, hogy “nem tud felelősséget vállalni olyan döntésekért, amelyekkel nem ért egyet”. A belügyminiszter szerint az erőszakos fellépést az váltotta ki, hogy országszerte több rendőrőrsöt megtámadtak és a tüntetők Kairó több minisztériumába betörtek, a Murszi-támogatók táborainak kiürítésekor pedig nagy mennyiségű fegyvert foglaltak le, köztük gépfegyvereket és kézigránátokat. Őrizetbe vették a Muzulmán Testvériség számos vezetőjét.
Fotó: MTI/AP/Huszein Tallal
Az Egyesült Államok és az EU elítélte az erőszakot
Az Egyesült Államok elítélte az Egyiptomban kirobbant vérontást. A külügyminiszter a hadsereget a választások mielőbbi megtartására szólította fel. John Kerry úgy értékelte, hogy országban kiújult erőszak nehezíti a politikai rendezést és a megbékélést. Az Egyesült Államok fontolóra vette, hogy lemondja az Egyiptommal közösen tartandó, a közeljövőben tervezett nagyszabású hadgyakorlatot. A külügyi szóvivő közölte: felülvizsgálják az Egyiptomot pénzügyi támogatással segítő programot. Élesen bírálta az egyiptomi erőszakos cselekményeket az Európai Unió. Catherine Ashton, az EU kül-és biztonságpolitikai főképviselője az egyiptomi biztonsági erőket rendkívüli önmérsékletre intette és követelte a szükségállapot mielőbbi hatályon kívül helyezését.
Az ideiglenes kormányfő nem enged
Védelmébe vette a megbuktatott elnököt támogatókkal szembeni erőszakot az ideiglenes kormányfő. Hádzim el-Beblávi televíziós beszédében úgy vélte: a dolgok olyan pontra jutottak, amit már nem lehetett elfogadni, az anarchia megfékezéséhez lépni kellett, bár azt elismerte, a Murszi-hívek táborainak felszámolásával kapcsolatos döntés nem volt könnyű. Szerinte a szükségállapot csak addig marad hatályban, amíg az feltétlenül szükséges. “Ha isten is úgy akarja, folytatjuk tovább” – jelentette ki a kormányfő, hozzátéve: “létre fogjuk hozni demokratikus, polgári államunkat.”
Több újságíró meghalt, megsebesült
Legkevesebb három újságíró veszette életét a szerdai egyiptomi összecsapásokban. Szemtanúk szerint a média képviselőit egyik fél sem kímélte. A kairói összecsapásokban munkavégzése közben halt meg a brit Sky News televízió 61 éves operatőre, Mick Deane. Akkor érte golyó, amikor a stáb éppen a Muzulmán Testvériség egyik kairói táborának felszámolásáról tudósított. Az operatőrt kórházba vitték, de belehalt sérülésébe. A Rabaa el-Adavíja mecsetnél lezajlott összetűzésekről tudósított az Egyesült Arab Emírségek egyik hivatalos újságjának, a Gulf Newsnak a riportere, amikor lövés érte. A 26 éves újságíró azonnal életét vesztette. Ugyanott kapott halálos lövést az egyiptomi Al-Akhbar című lap egyik újságírója, akinek halálát az egyiptomi újságíró szövetség is megerősítette.
Egybehangzó értesülések szerint több újságíró volt a sebesültek között is. A Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) információi szerint az újságírókat sem a biztonsági szervek, sem a Mohamed Murszi volt államfő megbuktatása ellen tüntetők nem kímélték.
Fotó: MTI/AP/Mohamed Aszab
Fokozott óvatosságot kér az utazóktól a Külügyminisztérium
Továbbra is fokozott óvatosságot kér az Egyiptomban tartózkodó vagy oda készülő magyaroktól a Külügyminisztérium.A tárca felülvizsgálja az utazási ajánlásokat. A jelenlegi információk alapján a turisták által leginkább kedvelt tengerparti üdülőhelyek, Hurgada és Sarm es-Sejk biztonságos, de mindenki folyamatosan kövesse figyelemmel a konzuli szolgálat honlapját, egy esetleges veszélyhelyzetben pedig vegyék fel a kapcsolatot a kairói magyar nagykövetséggel. A kairói magyar nagykövetség vészhelyzet esetén hívható mobiltelefonszáma (002-0122-6575198) éjjel-nappal működik.