Észak-Korea érvénytelennek tekinti az 1953-as háború után Dél-Koreával kötött fegyverszüneti megállapodást – közölte a védelmi bizottság egyik képviselője. Mind mondta, Észak-Korea álláspontja szerint nem kötelezőek reá nézve az egyezményben foglaltak.
Phenjan március 5-én helyezte kilátásba a fegyverszüneti megállapodás semmibevételét. A világszervezet szerint azonban a megállapodást az ENSZ Közgyűlése fogadta el, így annak egyoldalú felmondásához sem Észak-, sem Dél-Koreának nincs joga.
Habár Phenjan valóban megszakította a panmindzsoni határkomplexumban lévő közvetlen telefonösszeköttetést, a katonai forródrót rendesen működik a két ország között – mondta Kim Ha Ing elnöki szóvivő a Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint. „Ha szükséges, üzenünk Észak-Koreának a vonalon keresztül” – tette hozzá.
A hivatalosan humanitárius célokat szolgáló, a két ország vöröskeresztjét összekapcsoló panmindzsoni kommunikációs kapcsolatot hétfőn szakította meg Észak-Korea, válaszul az ellene hozott újabb ENSZ-szankciókra és a dél-koreai–amerikai közös hadgyakorlatra.
Phenjan hétfőn azt is bejelentette, hogy hatályon kívül helyezi a Dél-Koreával kötött megnemtámadási egyezményt, és felszámolja tárgyalódelegációként is szolgáló katonai misszióját Panmindzsonban. Kim Dzsong Un észak-koreai vezető pedig az esetleges Dél-Korea elleni támadás első célpontját is kijelölte kedden, sajtójelentések szerint.
Phenjan szerdán ismét „könyörtelen megtorlással” fenyegette meg Dél-Koreát és az Egyesült Államokat. A bezárkózó kommunista ország légiereje a Yonhap jelentése szerint jelentősen fokozta aktivitását az elmúlt napokban, hétfőn például egy nap alatt hétszázszor szálltak fel Észak-Korea vadászgépei és harci helikopterei.
Észak-Korea az elmúlt hetekben szinte napi rendszerességgel fenyegette háborúval Szöult és Washingtont, sőt egy „megelőző atomcsapást” is kilátásba helyezett. Szakértők szerint az ugyanakkor igen valószínűtlen, hogy a phenjani rezsim betartsa az öngyilkossággal felérő háborús fenyegetést.
A két Korea közötti feszültség azután éleződött ki ismét, hogy egy hónappal ezelőtt Phenjan újabb atomkísérletet hajtott végre. Erre válaszul születtek az ENSZ Biztonsági Tanácsának újabb büntetőintézkedései Észak-Korea ellen.
Dél-Korea és az Egyesült Államok évente tart a térségben hadgyakorlatot, az idei hétfőn ért el a legfontosabb részéhez. Phenjan azonban azt állítja, hogy a gyakorlatokat Washington ürügyként használja egy atomháborús készülődéshez.