Az európai államok vegyesen reflektáltak az oknyomozó portál legújabb akciójára, melynek során amerikai diplomaták feljegyzései kerültek nyilvánosságra európai és ázsiai kollégáikkal kapcsolatban – értesült a BBC hírtelevízió. A dokumentumok tanúsága szerint Nicolas Sarkozy francia államfőt például tekintélyelvű jelzővel, illetve „meztelen a király” kontextusban említettek, melyre Párizs bosszúsan úgy reagált, hogy a Wikileaks a demokrácia elleni támadást testesíti meg. Az államok védelme komoly dolog, férfiak, nők és állampolgárok védelmét jelenti – jegyezte meg Francois Baroin kormányszóvivő az Europe 1 rádiónak hétfőn. Mindemellett a francia külügyminisztérium kijelentette: Párizs egyetlen francia vezetőnek tulajdonított kijelentést sem erősít meg azok közül, amelyek a WikiLeaks oknyomozó portál által kiszivárogtatott amerikai diplomáciai sürgönyökben olvashatók.
Az Il Corriere beszámolója szerint az olasz kormány fellélegzett a kiszivárogtatás után, hiszen jóval keményebb kritikára számítottak. A lap értesülése szerint Silvio Berlusconi miniszterelnök állítólag jó nevetett a ráaggatott „tehetetlen, gyarló” jelzőkön. Franco Frattini külügyminiszter ezzel szemben úgy vélte, hogy az akció ” a globális diplomácia szeptember 11-éje” – tudta meg a baloldali La Repubblica című napilap.
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök – akit Washington szkeptikusnak állított be a titkos dokumentumok szerint – nem volt hajlandó reagálni a Wikileaks akciójára. Várnunk kell, és majd meglátjuk – fogalmazott Erdogan, aki azon véleményének adott hangot, hogy először érdemes megvizsgálni az oknyomozó portál által közzétett dokumentumok megbízhatóságát.
Moszkva igen visszafogottan reagált azokra az orosz vezetőkre vonatkozó megjegyzésekre, amelyek a Wikileaks oknyomozó honlap által legfrissebben közölt bizalmas amerikai külügyi dokumentumokban találhatók. Dmitrij Medvegyev elnök környezetében egy neve elhallgatását kérő forrás rámutatott, hogy az amerikai kormány előre tájékoztatta orosz partnereit a készülő kiszivárogtatásról. Az illető hozzátette: az orosz diplomaták néha nem kevésbé nyíltak a bizalmas anyagokban. Natalja Tyimakova, Medvegyev sajtótitkára később kijelentette: “A Kreml nem talált semmi érdekeset, vagy kommentárt érdemlőt a Wikileaks által publikált anyagokban.” Szergej Lavrov külügyminiszter kijelentette: “Ez persze jó kis olvasmány, de a politikában inkább partnereink konkrét tetteiből indulunk ki”. Lavrov az indiai fővárosban válaszolt arra a kérdésre, hogy a napvilágot látott információ hatással lehet-e az orosz-amerikai kapcsolatokra. A Wikileaks által kiszivárogtatott dokumentumokban Medvegyev elnököt sápadtnak és tétovázónak, Putyint ugyanakkor alfahímnek minősítették.
Irán és szomszédai kapcsolatait nem fogják megzavarni a WikiLeaks oknyomozó portál információin alapuló jelentések – jelentette ki hétfői sajtókonferenciáján Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök. “A térségbeli országok mind barátai egymásnak. Az ilyen méregkeverés nem lesz befolyással kapcsolataikra” – mondta az iráni elnök, utalva azokra az információkra, melyek szerint Szaúd-Arábia Irán megtámadására ösztönözte volna az Egyesült Államokat. Ahmadinezsád szerint a dokumentumok nem kiszivárogtatások, azokat az amerikai kormányzathoz tartozó tényezők “gyártották” azzal a céllal, hogy zavart keltsenek Irán és arab szomszédai viszonyában.
Barack Obama amerikai elnök célja, hogy minél több nyitott és szabad társadalom létezzen, illetve jöjjön létre világszerte, ám a Wikileaks meggondolatlan kiszivárogtató akciói csak veszélyt jelentenek az efféle törekvésekre – olvasható a Fehér Ház hivatalos közleményében. A sajtóközlemény rámutat: természetszerű, hogy Washington gyakran folytat diplomáciai háttéregyeztetéseket partnereivel, ám ha ezek a privát beszélgetések szalagcímként virítanak a világsajtó címlapjain, az nem csak az amerikai külpolitikára, hanem az USA szövetségeseire is veszélyt jelent.
AJÁNLOTT LINKEK:
Megint robbantott a Wikileaks (Kitekintő.hu)