Az intézkedést az után vezették be, hogy összecsapások törtek ki több helyen ellenzéki tüntetők és a rendőrök között. A Nílus deltájában és az ország déli részén több ezren demonstráltak pénteken éjszaka.
Több tüntetés erőszakba torkollott, miután kövekkel dobálták meg egymást a rivális képviselőjelöltek támogatói. Az egyiptomi kormány bejelentése szerint több tízezer rendfenntartót mozgósítottak a választások előtt, a szavazóhelyiségekhez pedig rohamrendőrökkel teli teherautókat vezényeltek, hogy azonnal közbeavatkozzanak szükség esetén.
Főleg az iszlamista mozgalom, a Muszlim Testvériség emberei aktívak. A mozgalom aktivistái a dél-egyiptomi Bani Szuefben csaptak össze a rendőrökkel, akik 15 tüntetőt őrizetbe vettek. A Muszlim Testvériség nem jól áll. Az előrejelzések szerint jóval kevesebbet szerezhet vasárnap a parlamenti helyek ötödénél, amit 2005-ös választásokon elnyert. A hatóságok is kemény nyomást gyakorolnak rájuk. A héten összesen 1200 aktivistájukat vették őrizetbe.
Egyiptomban jövőre elnökválasztás lesz, ebből a szempontból sem mellékes a mostani szavazás. A következő parlament összetétele azért fontos, mert a nagyhatalmú Hoszni Mubarak elnök potenciális kihívóinak a parlament jóváhagyását kell megszerezniük ahhoz, hogy indulhassanak.
Állítólag komoly viszály van Mubarak tervezett hatalomátadása miatt, mivel a fiát, Gamalt szeretné utódjának az elnöki poszton. Az egyik tábor Gamalt akarja, a másik szerint viszont Gamal alkalmatlan az elnökségre. Egyes hírek szerint elbizonytalanodott fiával kapcsolatban a 82 éves Mubarak, aki 1981 óta Egyiptom államfője.
Komoly ellentétek vannak az ellenzéken belül is. Jól példázza ezt, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség korábbi vezetője, a Nobel-békedíjas Mohamed El-Baradei a választások bojkottjára szólította fel az egyiptomiakat. Az előrejelzések szerint mégis sok ellenzéki részt fog venni a szavazásokon.