Az Országgyűlés olyan új civilellenes törvényt fogadott el, ami a demokrácia természetének alapvető félreértésén alapul – írja közleményében a Társaság a Szabadságjokokért.
A jogvédő civil szervezet szerint az új törvény keddi elfogadásával a parlament hatályon kívül helyezte az Európai Unió jogát több szempontból sértő, „a külföldről támogatott szervek átláthatóságáról” szóló orosz és izraeli mintájú törvényt.
A TASZ azt írja, alkotmányellenes, hogy arra az Állami Számvevőszékre (ÁSZ) bízzák a 20 millió forint feletti mérlegfőösszeggel rendelkező civil szervezetek ellenőrzését, amelynek alkotmányos feladata azok ellenőrzése, akik közpénzekkel foglalkoznak, és nemzeti vagyon felett rendelkeznek. A civil szervezetek adott esetben semmilyen módon nem kapcsolódnak az állami költségvetéshez.
Problémásnak tartják azt is, hogy az ÁSZ maga állítja össze az ellenőrzési tervét, és így önkényesen döntheti el, hogy mely civil szervezeteket ellenőrzi és melyeket nem, ráadásul nincs meghatározva az sem, hogy mit kell nálunk ellenőrizni, vagyis korlátlan felhatalmazást ad a gazdálkodási szempontokon túl minden szempontra kiterjedő vizsgálódásra.
Az új törvény alapjogok sérelmével is jár a TASZ szerint: az állam szükségtelenül avatkozik be az egyesülési jog alapján létrejött szervezetek egyesülési autonómiájába, a közügyekért kiálló polgárok magánszférájába.
A jogszabály ártalmas a véleménynyilvánítás szabadságának érvényesülésére és a demokratikus nyilvánosság egészére nézve. Ezért a következő időszakban más szervezetekkel már hosszú ideje fennálló együttműködésünket folytatva dolgozunk azért, hogy a törvény jogellenességének megállapítására irányuló eljárásokat indítsunk.