A magyarok elsöprő többsége valamilyen területen önbizalomhiánnyal küzd – derül ki a HVG Extra Pszichológia által készített felmérésből. A bizonytalanságnak a három fő területe a külső (39 százalék), a párkapcsolat (36 százalék), valamint a munkahelyi (az iskolai) sikerek és sikertelenségek (34 százalék). A döntő többség kevésbé aggódik a társadalmi státusza, a műveltségi szintje vagy a szülői teljesítménye miatt.
A válaszadók általános tapasztalata, hogy az önbizalom mértéke változékony, a legkevesebb önbizalmunk nagykamaszkorunkban van. A legkedvezőbben a barátok és a partnerek befolyásolják a legkedvezőbben az önértékelésünket, míg az anyák, apák és testvérek kevésbé.
Az apák és az általános iskolai tanárok a különféle megnyilvánulásaikkal jóval gyakrabban rombolják, mint építik a gyerekek önbizalmát (a válaszadók egyharmada, illetve egyhatoda számolt be erről). A felmérés szerint a testvéreknek mennyire csekély, ráadásul inkább negatív hatása van az önbizalom alakulására (24 százalék érzékelt ilyen hatást, és ebből 13 százalék visszahúzó hatást).
A pedagógiai szakemberek szerint ennek fő oka egyrészről a kis korkülönbség esetén szinte „kódoltan” jelentkező, zsigeri dominancia-harc, másrészről pedig a szülők felől érkező, folyamatos összehasonlítgatás, és az emiatt kialakuló rivalizálás.
Kiemelt kép: iStock