A jelenlegi tervek szerint 2020. január 1-től megkezdhetik működésüket Magyarországon a közigazgatási bíróságok az új szervezeti keretek között – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Gulyás Gergely kifejtette: a vonatkozó törvény koncepcióját a kormány elfogadta, a törvényjavaslatot október végéig terjeszti be az igazságügyi tárca, s azt várhatóan még az őszi ülésszakban elfogadja az Országgyűlés.
A miniszter ismertetése szerint a bírói jogállás a jövőben is egységes marad, bizonyos sajátosságok fognak majd érvényesülni. Minden olyan bírót, aki most közigazgatási ügyszakban ítélkezik, kérelmére automatikusan át kell venni az új szervezethez, erre a törvény konkrét garanciákat tartalmaz majd.
A közigazgatási felsőbíróság székhelye Esztergomban lesz, nyolc városban regionális hatás- és illetékességi körrel bíró közigazgatási törvényszékeket állítanak majd fel.
Közismert, hogy a kormány már ki is szemelte a Közigazgatási Bíróságok majdani vezetőjét.
Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem volt rektora és a Nemzeti Választási Bizottság volt elnöke miután lemondott posztjairól, az elmúlt hetekben látványos gyorsasággal került egyre közelebb a Közigazgatási Felsőbíróság elnökségéhez.
Patyit Áder János köztársasági elnök szeptember 4-ével pályázat nélkül bíróvá nevezte ki. Ezen eljárásra éppen a Patyi bírói pályára való visszatérésének megkönnyítésére hozott törvény adott lehetőséget.