2016 utolsó előtti napján hozott egy határozatot a kormány, aminek a lényege az volt, hogy sportcélokra lehessen elkölteni milliárdokat. A határozat a fejlesztéseket a nemzetgazdasági és a fejlesztési miniszter hatáskörébe utalta. A határozat egy mellékletet is tartalmaz.
Ez már első hallásra is érdekes, ugyanis a Fidesz alelnöke és egyik fő beszélő feje Németh Szilárd korábbi csepeli polgármester, aki mellékállásban a birkózó szövetség elnöke is (a megválasztását nem kicsi felháborodás kísérte anno). De lássuk sorban, hogy nőtt nagyra és vált Németh magánügyévé a birkózók álma!
A két vállra fektetett A-terv
Németh eredetileg egy 400 milliós csarnokot ígért be, aztán ehhez hozzátett 100 milliót a csepeli önkormányzat (tavaly februárban döntöttek a multifunkciós csarnok megépítéséről). Az volt a terv, hogy a Csepel SC-vel együttműködésben hozzák tető alá a projektet. Azonban összevesztek a sportklubbal, aminek patinás birkózó szakosztálya van. Az elképzelés az volt, hogy a Nehézatlétikai Csarnok helyére épüljön az új épület, de ez a terv kútba esett.
Új helyszínt kellett találni. A Ráckevei (Soroksári)-Duna mellett találtak három potenciális helyszínt is, amikkel azonban több gond van. A környék zömmel kertesházas zöldövezet, a folyóág mentén parkerdők, üdülők vannak, a kerületi szabályozási tervvel pedig ütközne egy nagy forgalmat bonyolító, hatalmas épület felhúzása.
Szabó Szabolcstól, az Együtt országgyűlési képviselőjétől úgy tudjuk, hogy a főváros új településszerkezeti tervet fogadott el, ami miatt a kerületeknek is új terveket kell kidolgozniuk. A csepeli pedig lehet, hogy megengedőbb lesz a csarnok felépítésével.
A csepeli önkormányzat 2015 februárjában úgy döntött, hogy 20 millió forintért elkészítteti a kiviteli terveket (erre jött rá később még 100 millió a kivitelezésre), a kerület pedig 15 évre vállalta az üzemeltetést. Három helyszínt jelöltek meg, miután a Nehézatlétikai Csarnok felújítási terve elbukott:
- Csepeli Sport- és Szabadidőközpont területe,
- A strandtól északra fekvő szomszédos terület,
- Kis–Duna sor; a Vendéglátó ipari Szakközépiskola és Kutyakiképző között.
Szabó szerint nemcsak a csarnok Kis-Duna mellé építésével lenne gond, mivel egy nagy parkoló is szükséges lenne mellé. Ráadásul Németh Szilárd akkor lett népszerű a kerületben még korábban, amikor épp egy erre a környékre tervezett nagy építkezést igyekezett megakadályozni, egy lakóparkot. Egy wellness-központ is épült volna ide, de azt is megtorpedózták. Végül az 1-es verziót választották, egy parkoló helyére került volna a szerény, 250-300 fős nézőterű csarnok.
Az ügyben megkerestük az érintett szervezeteket, közülük a Csepel SC és a Magyar Birkózó Szövetség nem válaszolt. A XXI. kerülettől azt a tömör választ kaptuk, hogy
A csepeli önkormányzat a Magyar Birkózó Szövetséggel szorosan együttműködve egy multifunkciós csarnok megépítését tervezi a kerületben. Amint a kérdés aktuálissá válik, mindenkit a megfelelő időben tájékoztatunk a részletekről.
A kormány részéről az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt írta, 2015 szeptemberében (tehát bő egy évvel a fent említett kormányhatározat által jóváhagyott 2 milliárdos támogatás előtt) támogatási szerződést kötöttek a csepeli önkormányzattal a 206125/2. helyrajzi számú ingatlanon egy birkózócsarnok megépítéséről. A telek a Hollandi út 8. szám alatt, a Kis-Duna partján, egy most sűrűn fákkal borított területen található. Azt írták, a teljes költség 565 millió forint, amihez Csepel 165 millióval járult hozzá. Ha már a birkózó szövetség nem válaszolt, az Emmi a nevükben ezt írta:
A beruházást a Magyar Birkózó Szövetség sportszakmai szempontból megfelelőnek tartja, és megépítését fontos mérföldkőnek tekinti a csepeli és a magyar birkózósport fejlesztése, fejlődése szempontjából.
A válasz szerint a támogatás első részlete az engedélyek beszerzéséhez és az előkészítéshez kellett. A beruházás folyamatban van, az építési engedélyről szóló határozat bő egy éve, tavaly április 22-én jogerőre emelkedett, a támogatás második részletét is kiutalták.
Elfogadott, aztán félredobott javaslat
Pedig egy korábbi, egész alapos javaslat, amit aztán a kerület el is fogadott, még másról szólt: a Hollandi út 8. alatti összközműves telken létesítendő birkózócsarnok támogatásáról. A telken a Csepeli Művelődési Központ ifjúsági tábora helyezkedik el több mint 40 ezer négyzetméteren (a fele erdő, kevesebb mint fele üdülőépület, a maradék 1336 négyzetméter udvar, ide kerülne a csarnok).
A javaslatban kifejtették, az Emmi támogatja az új helyszínt mind a beígért 400 millióval. A csarnok megfelel a nemzetközi birkózószabványoknak, öltözőkkel, kiszolgáló helyiségekkel megspékelt, és némi átalakítással sok más sportág is tud ott működni a tollaslabdától a vívásig. Ez a terv is 250-300 fős lelátóval számol.
Szabó állításával ellentétben a javaslat úgy fogalmaz, a szabályozási tervnek megfelelne a csarnok felépítése, amit eleve az itt lévő bitumenes pályák helyére húznának fel, nem csökkenne a zöldfelület, érdemi fakivágás nem lesz, a telek alkalmas a sportfunkcióra és a parkolás biztosítására, sőt a csepeli iskolások is használhatják testnevelés órákon. Az épület 8,5 méter magas lenne, és három birkózószőnyeget lehetne leteríteni benne. Érdekesség a melléklet szerint, hogy szó sincs összeveszésről a Csepel SC-vel, egyszerűen gazdaságtalan lenne az elavult Nehézatlétikai Csarnok felújítása. Mindenesetre minden nemet és korosztályt beleszámítva legfeljebb 135 sportoló állandó edzését kéne itt biztosítani. Évi 8-10 országos versennyel számolnak, amikor kísérőkkel együtt 500 ember veheti igénybe a csarnokot, amihez még egy finn szaunát is hozzácsapnak.
Ez nem cselgáncs, de ez ippon
Aztán egyszer csak a csepeli képviselő-testület elé került egy új javaslat, ami az előző tervet a kukába dobta. A csepeli 21óra nevű blog írt róla először. A javaslatban már az említett kétmilliárd forintos állami támogatás is megjelent, ami a többszörösére duzzasztotta a nemrég még szerény terveket.
A címegyezés a birtokunkba került cégbírósági adatokból is látszik:
Ezzel az önkormányzat reményei szerint az A-tervben emlegetett és elfogadott 100 milliós önrészre már nem lesz szükség. Borbély Lénárd polgármester javaslata így fogalmaz:
Amennyiben javaslatomat elfogadják, a támogatási szerződésben vállalt feladatot, az eddig elkészült terveket és az elnyert támogatást átadjuk a Magyar Birkózó Akadémia Alapítvány számára.
Az azóta elfogadott javaslat kiemeli, „egyéb támogatásoknak és Németh Szilárdnak elnök úrnak köszönhetően” egy „gazdagabb, nagyobb műszaki tartalmú és színvonalú projekt” valósulhat meg. És valóban: 7992 négyzetméter lesz az igénybe vett terület, ebből 2163 négyzetméter maga a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia. A 134,3 millió forint értékűre becsült ingatlan földhasználati jogát nettó 35 millió forintért ruházza át a kerület. A csarnokot két ütemben tervezik megépíteni, két emeleten összesen 9 szőnyeget fektetnek le, de 500 férőhelyes lelátó is megépül, kézilabdázni is lehet majd, vagy akár ezer fős rendezvényeket lehet itt tartani. A kivitelezést legkésőbb 2018. június 30-ig el kell kezdeni.
A javaslatot elfogadták: az alapítvány lesz a csarnok és akadémia létrehozója és működtetője, hozzá vándorol a 2 milliárd forint. Az ellenzék a testületi ülésen azt kifogásolta, hogy az alapítványt nem egy köztestület hozta létre, hanem Németh Szilárd mint magánember.
Az MSZP közleményt adott ki, a szocialisták szerint a döntéssel
az adófizetők kétmilliárd forintja végleg elveszítheti közpénz jellegét, és egy az egyben Németh Szilárd Fidesz-alelnök markába kerülhet.
Úgy vélik, ez felvetheti a pénzmosás és a hűtlen kezelés gyanúját is.
Az alapítványt ráadásul kurátorként az a Gál Balázs vezeti, aki Németh polgármestersége idején (2010 és 2014 között) a polgármesteri kabinet tagja volt, jelenleg pedig az önkormányzat közrendvédelmi és közbiztonsági bizottságának tagja.
Természetesen megkerestük az érintetteket, így Németh Szilárdot is az ügyben, amint adnak választ a kérdéseinkre, bővítjük a cikket.
(Kiemelt képünkön Németh Szilárd a Magyar Birkózó Szövetség új elnöke a szövetség tisztújító közgyűlésén 2015. január 30-án. MTI Fotó: Kallos Bea)