Annyira felpörgött az utóbbi napokban a romániai dilivonat, hogy alig tudjuk követni a száguldását. Választási kampány van persze, a magyar kormány nyakig beleártotta magát ebbe, és olyan csacska kijelentések hangzottak el, mint:
- Kövér László házelnök november 29-én azt mondta, össze kell fogni az erdélyi magyar pártoknak. Mindezt úgy tette, hogy közben keményen támadta az RMDSZ-t.
- Aztán Szijjártó Péter nyúlt bele a romániai méhkasba: megtiltotta a magyar diplomatáknak a részvételt a december 1-i román nemzeti ünnepen, amikor Erdély és a Román Királyság 1918-as egyesítésére koccintanak. Erre Traian Basescu, aki amolyan román Gyurcsány Ferencként egy ötszázalékos pártocskát vezet, azzal válaszolt, hogy Románia a Tiszáig tart.
- Erre jött Semjén Zsolt – ezúttal nem lovon -, és közölte, Magyarországnak már “korábban az asztalra kellett volna csapni.” Arra utalt, hogy túl passzív a magyar külpolitika a román hatalom magyarokat érintő, vélt vagy valós jogsértéseivel szemben.
- A csíksomlyói búcsút a kormány és az RMDSZ közösen rángatta bele a kampányba: az utóbbi hozta fel, hogy az előbbi nem küldte el az UNESCO-nak a kérelmet, hogy váljon a világörökség részévé a százezreket megmozgató vallási ünnep.
- Aztán Orbán Viktor magyar kormányfő is befutott, hogy Romániában kampányoljon. Tőkés László EP-képviselő nagyon felhorgadt ezen, szerinte az RMDSZ Orbánt is félrevezette, a párt a romániai MSZP, korrupt egy szervezet, az összefogás pedig kamu.
- Dacian Ciolos független miniszterelnök reagált magyar kollégája szavaira, hogy a magyarokon nem kéne átnézni. Azt mondta: “a magyar kormányfőnek visszafogottabban kellene megnyilvánulnia”.
Azt mondani a román politikai életre, hogy turbulens, olyan, mintha kijelentenénk, hogy az ég kék. Pedig történtek azért dolgok azóta, hogy legutóbb elemeztük a Nagylakon túli helyzetet. Először is a Colectiv klubban pusztított tömeges tűzhalál hatására megbukott Victor Ponta miniszterelnök, mire némi kapkodós casting után Dacian Ciolost bízta meg Klaus Iohannis államfő kormányalakítással. A jobbos beállítottságú Ciolos nevét nem véletlenül nem hallottuk az utóbbi egy évben: független, szakértői kormányt kreált, szóval nem feltétlen a beszólogatás volt a célja.
Ettől függetlenül tovább folytatódtak azok a tendenciák, amik nyugtalanítják az erdélyi és partiumi magyarságot. Itt van például Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester esete, akinek zárolták a bankszámláját egy bírság miatt, és sok határon túli magyar szerint ez csak a jéghegy csúcsa.
Közben a politikai harc is folyamatos, pártok egyesültek és szakadtak szét. A 2012-es választásokon egy balos blokk győzött, de a politikai erők hamar összevesztek, az egyiket kidobták a koalícióból, a Nemzeti Liberális Párt éles jobbos fordulatot vett, majd kettészakadt. A Demokrata Liberális Párt is feleződött, Traian Basescu volt államfő saját pártot alapított Népi Mozgalom néven, amivel ő is indul a választásokon (innen a nagy magyarellenes hörgései).
Itt a lista a főbb indulókról (pártok és vezetőik), aztán lássuk, mit mond a szaki:
- Szociáldemokrata Párt (PSD) – Liviu Dragnea
- Romániai Szocialista Párt (PSR) – Constantin Rotaru
- Romániai Ökologista Párt (PER) – Danut Pop
- Unió Románia Megmentéséért (USR) – Nicusor Dan
- Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) – Daniel Constantin, Calin Popescu-Tariceanu
- Szövetségünk Romániáért (AN) – Marian Munteanu
- Népi Mozgalom Párt (PMP) – Traian Basescu
- Nemzeti Liberális Párt (PNL) – Alina Gorghiu
- Nagy-Románia Párt (PRM) – Emil Strainu
- Egyesült Románia Párt (PRU) – Bogdan Diaconu
- Romániai Magyarok Demokratikus Szövetsége (RMDSZ, román rövidítása UDMR) – Kelemen Hunor
A felmérésekben sokáig a PNL vezetett, de 2016 elejétől magabiztosan, 40 százalék felett mérik a közvélemény-kutatók a PSD-t is, ők a nagy esélyesek most. Az újonc USR végezhet még 10 százalék fölött, a többi párt, így az RMDSZ is a bejutás küszöbén billeg.
PSD+ALDE-USR=???
A PSD, azaz a szocdemek egyedül nem valószínű, hogy kormányt fognak majd alakítani, a fura liberális-konzervatív töredkékekből összekalapált ALDE segítségére fognak szorulni – mondta a 24.hunak a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója, Székely István Gergő. Persze az bökkenő lehet a történetben, hogy az ALDE bejutása a parlamentbe még nem biztos.
Érdekes kérdés az említett outsidereké, az USR-é, akik “kicsit protestpártként viselkednek” Székely szerint. Ő a 2009 környékén alakuló-kirobbanó LMP-hez hasonlította őket. Az USR azonban nem zöld párt, még ha van is köztük pár környezetvédő. A bázisukat elsősorban azokból merítik, akik 2014-ben megszavazták Klaus Iohannis elnökségét, ám nem a jobboldali pártok (elsősorban a PNL) szavazói, tehát vagy olyanok, akik egyszer már kiábrándultak a politikából, vagy pedig első szavazók.
A PNL egyébként úgy tűnik, leszálló ágban van. A jobboldal eleve nagy gondban lesz, sokpárti koalícióval, jó választási eredménnyel kerülhet csak hatalomra, ehhez pedig a magyar RMDSZ-re is szükségük lehet. A baloldalon is nagy a krízis, hiába vezetnek, nincs egy markáns arc akit a kirakatba tehetnének miniszterelnök-jelöltként. Ahogy Székely fogalmazott:
vagy elítélték őket, vagy folyamatban vannak ellenük eljárások.
Liviu Dragnea pártvezérrel is ez a helyzet: lenne ő kormányfő, de a köztársasági elnök már jelezte, felfüggesztett börtönbüntetése miatt nem nevezné ki miniszterelnöknek. Ha az ALDE sikerrel jár, nekik még van egy kevésbé megkopott nevük, Calin Popescu-Tariceanu exkormányfő, de egy kisebbik párt emberét ritkán ültetik a miniszterelnöki székbe. Amúgy Basescu volt elnök pártja talán bejut, az ő koalíciós affinitásukat viszont nehezebb megjósolni.
Az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) összefogásáról Székely elmondta, az már 2014 óta létezik ilyen-olyan formákban. Az RMDSZ a magyar pártokra leadott szavazatok nagyjából 85 százalékát tudhatja magáénak, vagyis egyértelműen ők a dominánsak ebben az összefogásban, politikailag mégis jól is járhatnak a szövetségkereséssel: ugyanis ezek után hihetőbben kommunikálhatják, hogy az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP) ellentétben ők össze tudtak fogni. Az MPP “hajója süllyed” eközben, de az összefogással néhány politikusuk is mandátumhoz jut legalább.
A választók megosztottak abban, hogy örüljenek-e az RMDSZ-MPP összefogásnak, de még furcsább az, ahogy a Fidesz megjelent a kampányban.
Ilyen még talán sohasem történt
– mondta Székely, hogy a Tőkés által romániai MSZP-nek becézett RMDSZ vezetőjével együtt kampányoljon Orbán Viktor. A magyarországi kormánypárttól érkező kemény üzenetekre pedig azt mondta, szerinte ezek inkább a tömbmagyarságban hathatnak mozgósító erőként, a szórványban nemigen.
Kérdéseinkkel megkerestük az RMDSZ-t is, azonban cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.