Ahol a magyar miniszterelnök megérzi a vákuumot, oda benyomul, ez történik az Európai Unióban is – írja a Figyelő. A hetilap diplomáciai forrásokból úgy értesült, Budapest próbálta megnyerni Angela Merkelt, hogy vegyen részt díszvendégként az NGM novemberi digitalizációval kapcsolatos konferenciáján. A német kancellárnak szívügye a téma, és ez végre közös platformot teremthetett volna Orbánnal. A miniszterelnök állítólag erről is tárgyalt, amikor tavasszal Németországban járt.
A kancellár – nyilván a Telekom közbenjárására – először igent mondott a meghívásra, ám később visszakozott. Nehéz lett volna ugyanis eladnia Németországban a politikai elitnek, miért jön vendégségbe az “ősellenségéhez”. A magyar-német kapcsolat fagyosságát jól jellemzi, hogy Merkel két hete Prágában járt, és fel sem vetődött, hogy magyarázkodjon odahaza a vizit miatt, noha a cseh kormány is kvótaellenes.
A Figyelő forrásai szerint a menekültügy túszul ejtette a kétoldalú kapcsolatokat, de Berlinben még ennél is súlyosabb aggodalmat vált ki, hogy Orbán – aki már egyértelműen a véleményvezér szerepére törekszik Európában – egy amúgy is kényes időszakban újabb árkokat ás az unión belül. Mindkét kormány a másiktól várja a gesztusokat. Német részről abban bíznak, a népszavazás után a magyar kormány konstruktívabb lesz, akár menekülteket is befogad önként, míg Budapest arra számít, hogy a mecklenburgi választási bukta után Berlin letesz a kvóta erőltetéséről.
Egy tartósan rossz viszony, biztosan nem használ a magyar kormánynak, sőt, még az sem biztos, hogy Orbán Viktornak jól jön Angela Merkel esetleges meggyengülése, hiszen akkor a Fidesz szövetségese, a CDU is gyengül, ha pedig jövőre a szociáldemokraták győznének, az felérne egy vesszőfutással. A Figyelő szerint egyelőre nemcsak az Orbán-Merkel viszony fagyos, a többi közjogi méltóság szintjén is hűvös távolságtartás a jellemző.