A cégadatok szerint 2012 decemberében rendelték el a hotelt működtető Szalók Holding Zrt. stratégiai felszámolását. A helyiek először egy ukrán befektetőről beszéltek, de a 2013 novemberében, az eladásra kiírt pályázatra a 2014 januári határidőig senki nem jelentkezett.
A felszámolás alatt is folyamatosan működő, négycsillagos, 200 szobás szállodát, valamint a hozzá tartozó gyógyfürdőt és strandot 9 milliárd forint plusz áfa irányárral hirdették meg, a minimálár – amelyen még ajánlatot lehetett volna tenni – ennek hetven százaléka, azaz 6,3 milliárd forint volt.
Kovács Csaba, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. ügyvezetője a Népszabadságnak akkor azt mondta: tárgyalást kezdenek a hitelezőkkel az irányár esetleges mérsékléséről, az új pályázatot ettől függően lehet majd kiírni.
A felcsúti polgármester szereti az ilyet
Az ukránok végül nem jöttek Egerszalókra, sokáig tényként kezelték, hogy Mészáros Lőrinc lesz a vevő. A hotelben az utóbbi fél évben több vezetőt is lecseréltek, ott dolgozó forrásunk szerint ez mindenképpen azt jelzi, hogy közel az új tulaj. „Aki akár Mészáros is lehet.”
A Népszabadság szerint négy igazgatótól váltak meg és hoztak helyükre újakat, de a lapnak a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. felszámolója, Nagy László cáfolta, hogy Orbán Viktor barátja érkezne.
Mészáros Lőrinc előszeretettel vásárol felszámolás alatt álló cégeket, a polgármester környezetéből a 24.hu is úgy értesült, elgondolkodott, hogy megvegye az egerszalóki szállót. A Magyar Narancs korábban már összegyűjtötte, milyen felszámolás alatt álló cégeket vett meg nyomott áron.
- 2013-ban csődbe ment a Balaton Húsipari Kft. veszprémi üzeme, Mészáros megszerezte, majd meg is alapította a Búzakalász 66 Kft.-hez tartozó Bakony Hús Kft.-t.
- A polgármester ezzel a módszerrel jutott hozzá több ingatlanhoz is Bicskén és környékén, a Búzakalász 66 Kft.-n keresztül megvette a város határába korábban tervezett golf és country klub árverés alá eső területeinek egy részét, még 2014-ben.
- Bicske határán vásárolt egy olyan háromhektáros területet, amelyen két ásványvízkút is található. A kutat korábban a Vivienvíz Kft. működtette, milliárdos adósságot halmoztak fel. A felszámolási eljárás során az utolsó meghirdetett ár 190 millió forint volt. Mészárosék azóta már állami megbízást is kaptak, a MÁV 2 millió forint értékben a Vivienvíztől ásványvizet a nagy melegben.
- 2014-ben becsődölt a velencei Bio-Süti Sütőipari Kft., ezt is a Búzakalász 66 Kft. szerezte meg.
- Az elszigetelődéstől félő, éppen ezért csak név nélkül nyilatkozó nagyvállalkozó forrásunk szerint már rövidtávon is kifizetődő felszámolás alatt álló cégeket megvenni, mert „piaci ár alatt mélyülhet a portfólió”. Arra a kérdésünkre, hogy Mészárosnak eddig a turizmus és a vendéglátás nem került a látókörébe, mégis őt emlegették sokáig lehetséges vevőként Egerszalókon, azt válaszolta, hogy „egy idő után az emberek szeretnek kísérletezgetni.”
A felcsúti polgármestert kerestük telefonon, nem vette fel. Levelünkre cikkünk megjelenéséig nem válaszolt.
Orbán Ráhel fellendíti
A hvg.hu értesülése szerint totális központosítást tervez a turizmusban az Orbán-kormány. Az előterjesztés vezetőinek összefoglalója szerint a cél, „a turizmussal kapcsolatos állami feladatok átszervezése, bővítése, a teljes idegenforgalmi ág lefedése” a hatékonyabb működés érdekében, illetve azért, hogy több legyen a turizmusból származó állami bevétel. Az ágazatból befolyó pénzt növelnék, „mind összegében, mind a GDP-hez való hozzájárulás arányában”.
Később kiderült, Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter zárt körben magyarázta saját minisztériumának előterjesztését, ahol ott volt Orbán Ráhel és Andy Vajna is. A hvg.hu szerint a miniszterelnök lányát mint külföldön tanuló fiatalt hívták meg, a nemrég TV2-t is megvásárló Vajna pedig olyan fontos az országimázsnak, hogy „húsz kellene belőle”.
Orbán Ráhelnek különleges kapcsolata van a turizmussal (a saját lábáról itt olvashat). Tanulmányait külföldön, egy méregdrága, 15 milliós tandíjat kérő magánintézményben folytatja, corvinusos szakdolgozatával pedig díjat is nyert, a Magyar Turizmus Zrt. pályázatán, „Újszerű témaválasztás” kategóriában. Az már részletkérdés, hogy a bírálóbizottságban ott ült az a dr. Nemes Andrea, aki Orbán Ráhel szakszemináriumi vezetője is, a miniszterelnök lánya természetesen köszönetet is mondott neki munkájában.
Az új név
Egerszalókiak, a szálló dolgozói és megyeszerte több, a turizmusban dolgozó forrásunk – egymástól függetlenül – is arról számolt be az elmúlt hetekben, hogy már nem Mészáros Lőrinc a biztos befutó a Szalók Holding Zrt. esetében.
Vagy a családja érdekeltségébe tartozó cég lehet a vevő.
Mindennapos téma az érkezése. A szálloda alkalmazottai már kész tényként kezelik az Orbán-lány jövetelét, miután az első pályázatra nem jött érvényes ajánlat, őt kezdték el esélyesként emlegetni a környéken
– mondta az egyik alkalmazott.
Egy egri szálloda marketingigazgatója ehhez annyit tett hozzá, ő is hallotta a szóbeszédet, miszerint a miniszterelnök legidősebb lánya jöhet.
Az egész megyében felkavarhatja az állóvizet, ha a négycsillagos szálló hozzá lenne köthető.
Megkerestük a kormányfő sajtófőnökét, tud-e arról, hogy Orbán Ráhel neve egyre határozottabban kerül elő a szálló vevőjeként. Havasi Bertalan csak annyit írt vissza, bizonyára eltévesztettük a levél címzését. Pedig nem.
Bíróság előtt
Nagy László felszámolóbiztos a 24.hu kérdésére azt mondta, a „felszámolási vagyon egy részével kapcsolatban per van folyamatban. A bírósági eljárás jogerős lezárását követően látok lehetőséget a vagyon értékesítésére.”
Miután az új értékesítési pályázat még nem került meghirdetésre, a tulajdonossal kapcsolatban sem tudott hivatalos választ adni.
Hivatalos úton is kerestük a szalóki Saliris Resort, hogy tudnak-e valamit az új tulajdonosról, az értékesítési és marketing vezető csak annyit válaszolt levelünkre, kérdésünket továbbította az illetékes felé, azóta választ nem kaptunk.
Kiemelt kép: MTI fotó, Koszticsák Szilárd