Üzleti tippek

Kedvezőbbé válik jövőre az átalányadózás

Getty Images
Getty Images
A Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára szerint sokkal kedvezőbbé válnak jövőre az átalányadózás szabályai, így például kétmillió forintos bevételig az átalányadózó mentesül az adófizetés alól.

Izer Norbert kiemelte: a mikro- és kisvállalkozásnak érdemes megfontolniuk az átalányadóra váltást. Az érintetteknek még december 31-ig van idejük, az átalányadót 2022-re az év végéig lehet választani.

Az adóhivatal több mint 16 ezer átalányadózó egyéni vállalkozót tart nyilván, de ez a szám többszörösére nőhet jövőre, mert sokkal kedvezőbbé válik ez az adófajta és többen is választhatják – jelentette ki az államtitkár.

Kapcsolódó
Így spórolhatnak a kkv-k az adón
Jövőre még kedvezőbbé válik a kisvállalati adózás.

Hozzátette, a jövedelem az éves minimálbér feléig adómentes, ami 40 százalékos költségátalánnyal számolva azt jelenti, hogy kétmillió forint bevételig az átalányadózóknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. Ebben az esetben bevallást sem kell benyújtani.

Ráadásul a 80 százalékos költségelszámolásra jogosultak esetében még magasabb az adómentességi és bevallásmentességi összeghatár. Így például az átalányadót választó fényképészeknek, fodrászoknak, taxisoknak vagy telefonszerelőknek mintegy 6 millió forint éves bevételig nem kell szja-t fizetniük – írta az MTI.

Fontos újítás az átalányadózásban az is, hogy nincs tevékenységi korlát. Egyetlen kritérium van csak: olyan kisvállalkozó választhatja, akinek a bevétele nem több 24 millió forintnál. A kiskereskedelmi tevékenységet végzők esetében a bevételi korlát magasabb, az éves minimálbér ötvenszerese.

Izer Norbert felidézte, hogy a változás fontos sarokpontja volt az egyszerűsítés, ezért a jövedelem kiszámítása is könnyebbé válik jövőre. Az alkalmazható költséghányadok száma a jelenlegi nyolcról háromra csökken. Az érintettek a bevételükből 40, 80 illetve 90 százalékos költséghányad levonásával állapíthatják meg jövőre jövedelmüket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik