A Nemzeti Adó- és Vámhivatal kiemelte: a vonatkozó kormányrendelet alapján a járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet alatt a végrehajtások a veszélyhelyzet visszavonását követő 15. napig szüneteltek. Ezért tavaly március 24-e és április 30-a között nem voltak értékesítések, töröltek már folyamatban lévő és meghirdetett árveréseket is – összesen 1246 elektronikus árverést csaknem 1,1 milliárd forint becsült értéken.
Az érintett időszakban nem volt törvényi lehetőség újabb árverések lebonyolítására, ami hatással volt a 2020-as statisztika alakulására – közölte az MTI-vel az adóhatóság.
- Ingóságok árverezéséből 678 millió forint, ingatlanokéból 187 millió forint folyt be 2020-ban.
- Ez az összeg 2019-ben 1,38 milliárd, illetve 635 millió forint volt, 2018-ban pedig 1,08 milliárd, illetve 553 millió forint.
10.290 ingó- és 618 ingatlanárverést tartottak
Az ingóságok között elsősorban ruházati cikkek, műszaki termékek, háztartási gépek, járművek, járműalkatrészek, ékszerek, számítógépek voltak. A tavalyi ingatlanárveréseken jellemzően családi házakat, lakásokat, üzlethelyiségeket, belterületi telkeket hirdettek meg.
Az árverési tételek végrehajtási eljárásokból, a köztartozások miatt az adósoktól lefoglalt ingóságokból és ingatlanokból kerülnek ki. Idetartoznak a vám- és pénzügyőri, valamint a bűnügyi szakterülete által elkobzott javak, a visszaadni rendelt, de át nem vett áruk, és 2019. január 1-től a törvényszéki ügyekben lefoglalt vagyonelemek is.
Ha az árverezett vagyontárgyra nem érkezik érvényes ajánlat, akkor a végrehajtó ismételten árverést tűz ki, ezzel egy időben csökkenti az adott tétel kikiáltási árát. Ha a többszöri árverésen már az eredeti becsérték 35 százalékáig csökkentett kikiáltási áron sem kel el a vagyontárgy, akkor a NAV feloldja a végrehajtás alól, és visszaadja az eredeti tulajdonosnak. Azokban az eljárásokban, ahol nincs eredeti tulajdonosa az értékesíthetetlen tételeknek, a karitatív felajánlás jöhet szóba.