A megoldás során egy új technológiát használnak, amelynek köszönhetően a napelem az emberi szem számára teljesen átlátszó. Az átlátszó felületen valójában nem mindenfajta fény jut át: az eszköz a nap emberi szem számára láthatatlan hullámhosszúságú (ultraibolya és infravörös) sugárzását gyűjti össze, és kivezeti a felület szélére, az ott lévő nagyon vékony napelemcsíkok pedig elkezdik termelni belőle az áramot.
A gyakran lemerülő mobilokon is segíthet a technológia
Richard Lunt, a kutatás vezetője szerint a speciális fejlesztés számos területen használható majd a hatalmas épületeken át a különböző mobil eszközökig. Az okostelefonok, táblagépek, e-könyv-olvasók esetében jó hírnek számít, hogy a kijelzőkbe szerelhető átlátszó napelem úgy segítené a töltést, hogy nem változtatná meg a készülék megjelenését. Tehát nem kellene az esztétikus szempontokból engedni, például a napelem miatt nem lenne vastagabb a kijelző.
A hatásfok még nagyon alacsony
Míg a ma legkorszerűbbnek számító panelek hatékonysága 18-25 százalék között mozog, ez a technológia csupán 1 százalékos hatásfokra képes. A szakemberek szerint viszont elképzelhető, hogy további fejlesztésekkel ezt az értéket akár 5 százalékra is fel tudják vinni.
Bár ez első hallásra még mindig eléggé csekélynek tűnhet, de abban az esetben, ha például egy irodaház összes ablakán ilyen napelem működik, akkor az összteljesítmény mindjárt látványosabb lesz – írja az Extremetech.com.