„Napjainkban egyre jobban előtérbe kerülnek a startupok, vagyis a technológia-intenzív induló vállalkozások, de nem szabad megfeledkezni a nagyvállalatok szerepéről sem” – véli a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) főosztályvezető-helyettese. Peredy Zoltán hozzátette: a nemzetközi tapasztalatok alapján az igazi technológiai áttörések többnyire a kisebb cégeknél történnek, de az újítások széles körű piaci bevezetésében, az innováció „kiaknázásában” a méretgazdaságosság folytán a nagyvállalatoknak is kiemelt szerepük van. Épp ezért fontosnak tartja, a magyarországi nagyvállalatok és a kkv-k közös munkáját, amely lehet akár beszállítói vagy stratégiai együttműködés is.
Emellett az is erőteljesen támogathatja a folyamatot, hogy ha még több nemzetközi cég dönt úgy, hogy a magas hozzáadott értékű, tudásalapú K+F tevékenységét Magyarországra hozza. Többi között ez is szerepel a 2013 és 2020 közötti Nemzeti Kutatás-Fejlesztési és Innovációs Stratégiában.
A szakértő arra is kitért, hogy a magyar innovációkat tekintve az informatikán, infokommunikáción (ICT) túl vannak más népszerű területek is. A fejlesztők, cégek számára például kitörési pont lehet a kreatív iparág, az élettudomány, az egészségipar, a biotechnológia, de a járműipari kutatás-fejlesztés-innovációnak is erős hagyományai vannak idehaza.
Fotó: MTI
Hogyan segít a NIH az induló cégeknek?
„Például az inkubáláshoz szükséges speciális üzleti környezet biztosításával, amelyben a vállalkozók az ötleteiket prototípussá, a prototípust pedig termékké tudják fejleszteni. De az inkubáció a piacra jutásban, a pályázati és finanszírozási lehetőségek megismerésében és a befektetésre való felkészítésben is segít” – összegezte Peredy Zoltán. A hivatal innovációs szolgáltatásairól itt olvashat.
A NIH tavaly indította el a Start-up13 inkubátorpályázatot, amelynek első lépéseként négy technológiai inkubátor nyert akkreditációs címet. A tavalyi évhez kapcsolódik a Gazella 1.0 program is, amely – ahogy a neve is utal rá – a nagy növekedési potenciállal bíró, innovatív startup cégeket segíti. Szintén 2013-ban jött létre a BudapestHUB munkacsoport, amelynek célja, hogy Budapest az évtized végére a régió startup fővárosa legyen.
„Házi” díjból országos rendezvénysorozat
A nagyvállalatok és a kisebb cégek együttműködésének elősegítésére a magánszektorból jó példa az InnoMax Díj, amelyet 2009-ben alapított az Invitel. Peredy Zoltán több éve már, hogy részt vesz a zsűri munkájában.
A szakértő elmondta: az InnoMax-pályázat a kezdetekkor még szektorspecifikus díjként indult, azonban az évek alatt számtalan más ágazatban is egyre ismertebbé és népszerűbbé vált.
A pályázatok száma is jól mutatja, hogy egyre nagyobb az érdeklődés az innovációs díj iránt, amelyet idén már a civilszervezetek számára is kiírtak.
„Mivel az Invitel info- és telekommunikációs vállalat, így szinte természetes, hogy elsősorban informatikai – például felhőalapú vagy virtuális szerverekre épülő – fejlesztésekkel pályáznak a cégek. De ezen túlmenően a legkülönbözőbb területekről érkeztek a nevezések, amelyek között volt már navigációs okostelefonos alkalmazás, egészségügyi adatokat rögzítő applikáció, hírlevélküldő vagy vállalatirányítási rendszer is” – részletezte a főosztályvezető-helyettes.