2018. szeptember 26-án újabb rendelkezések lépnek életbe a kazáncserék kapcsán, melyek főként a társasházakban élőket érintik: megszűnik a turbós kazánok helyére felszerelhető ErP minősítéssel rendelkező TURBO kondenzációs készülékek gyártása, illetve a szigorított nitrogén-oxid (NOx) kibocsátási érték miatt az eddig ErP minősítéssel elfogadott hagyományos kéményes készülékekben is jelentős műszaki átalakítás szükséges, ami előreláthatólag komoly áremelést hoz magával – derült ki a Szerelvénybolt Kft. tájékoztatásából.
A 813/2013/EU és a 814/2014/EU kazáncsere-rendelet értelmében 2016. július 1-jétől kizárólag ErP minősítéssel ellátott gázkazánok szerelhetők fel. Az egyéni fűtési rendszerrel rendelkező családi házaknál és lakásoknál már az elmúlt két évben sem volt apelláta, kizárólag kondenzációs kazánt telepíthettek. Az olyan társasházi lakások viszont, amelyek gravitációs gyűjtőkéménnyel rendelkeznek, 2018 őszéig türelmi időt kaptak. „További türelmi időről a 65/2011. Kormányrendelet nem rendelkezik, tehát
ez a helyzet pedig igen nagy probléma lehet a társasházakban az új rendelkezések életbelépését követően – jegyezte meg a téma kapcsán a Magyar Épületgépészek Szövetségének (MÉGSZ) ügyvezető elnöke, Gyárfás Attila.Szeptembertől nem lesz elérhető
A szeptember 26-án hatályba lépő rendelkezések szerint a gyártóknak meg kell szüntetniük a magyar piacon 2017 februárjában megjelenő, turbós kazánok helyére kéményátalakítás nélkül felszerelhető TURBO kondenzációs ErP kazánok forgalmazását. Ezek engedélyeztetése és átvétele eddig sem volt problémamentes, sokszor komoly akadályba ütközött, aki így próbált megfelelni az EU-s rendeletnek, de több mint 700 db ilyen gázkészülék működik 2017-óta hazai gyűjtőkéményeken engedélyezve – magyarázta Patonai Roland, a Szerelvénybolt Kft. tulajdonosa.
10 százalékos drágulást hozhat
A másik kategória, ahol komoly változások várhatók, a jelenlegi kazánpiac kb. 5 százalékát jelentő, 10 kW-os vagy az alatti fűtőkészülékek és a 30 kW névleges teljesítményű vagy az alatti hagyományos kombi kazánok. A jelenleg kapható, ErP jelzéssel jelölt pár terméknél ugyanis komoly műszaki fejlesztéseket kell végezniük a gyártóknak ahhoz, hogy megfeleljenek a szeptembertől hatályba lépő, szigorított 56 mg/kWh-ás NOx-kibocsátási értékeknek.
Az őszi termékváltást követően így
– prognosztizálta Patonai Roland.A szigorított NOx-kibocsátás minden gázkazántípusra egyöntetűen vonatkozik, melynek a jelenleg kapható kondenzációs kazánok közül sem felel meg mindegyik.
Az EU-s rendelet hatása a magyar piacra
Elsősorban a kondenzációs kazánok piacán érezhető az EU-s rendelet hatása, mely 2017-ben több mint 10 százalékos növekedést ért el. A szabályozás kötelező ereje nagy nyomást gyakorolt főleg azokra, akik az előző készülékük meghibásodása miatt kénytelenek voltak váltani. A piac ilyen szintű bővüléséhez a 2017 nyarán kiírt Otthon Melege Program is nagyban hozzájárult, azokat is energiahatékonyabb készülék telepítésére sarkallta, akik nem voltak erre közvetlenül rákényszerítve – jegyezte meg Patonai Roland.
Az alsó kategóriás kondenzációs kazánok ára minimálisan csökkent az elmúlt 2 évben, a közép- és felső kategóriás készülékek viszont kb. 10 százalékkal drágábban kaphatók jelenleg.
Nem kevesen váltottak elektromos kazánra
Sokan nem tudták vagy nem akarták finanszírozni az akár milliós átalakítási költségekkel járó kondenzációs kazánra való átállást. Ennek hatására 2017-ben majdnem megduplázódott az elektromos kazánok eladása az előző évhez képest. Az elsődleges érv az elektromos kazán mellett a gyors és adott pillanatban kisebb költséggel és macerával járó telepítés, mivel így megspórolható az engedélyeztetéssel, átalakítással járó idő, valamint annak akár milliós költsége is.
Ezek a készülékek már 200 ezer forinttól beszerezhetők, persze a hosszú távú fűtési költségben jelentkező növekvő kiadásokkal nem árt számolni:
Általában egy nagyobb mérő beszerelése is szükséges, ugyanakkor a karbantartási költségek jelentősen alacsonyabbak, mint egy gázkazánnál – emelte ki a Szerelvénybolt Kft. tulajdonosa. Az idei szigorítások következtében még további növekedés várható az elektromos kazánok piacán.Megindult a szakemberek visszavándorlása
A legnagyobb problémát még mindig a szakemberek hiánya okozza, hónapokra előre nem találni kivitelezőt az átalakításhoz szükséges munkálatokra.
A vevői visszajelzésekből azt látjuk, hogy sokan komolyan ráfizetnek, mert nem győzik kivárni a megbízható, betáblázott szakembert, inkább bedőlnek az »önjelölt szerelőknek«, ami a beüzemelés, engedélyeztetés kapcsán komoly gondokat okoz
– tette hozzá Patonai Roland.
Jó hír viszont, hogy az elmúlt évben a gázszerelők között egyre több külföldről hazatérő szakemberrel lehetett találkozni. Még mindig akad különbség a fizetéseknél, de a jelenlegi hiány mellett itthon is jócskán megkérhetik a bérüket, így többen is inkább a hazaköltözés mellett döntenek – árulta el a Szerelvénybolt Kft. tulajdonosa.
A legnagyobb kihívás a szakmában a képzett utánpótlás hiánya. Az egész Európát jellemző építési hullám, a munkaerőhiány és az ahhoz kapcsolódó bérnövekedések a külföldi gyártóknak is komoly fejtörést okoznak: