Tavaly a Kaspersky Lab kutatói 62 új zsarolóprogram-családot fedeztek fel, amelyből legalább 47-et oroszul beszélő internetes bűnözők fejlesztettek. A sztárprogram az oroszok körében a titkosított zsarolóprogram, amely titkosítja az áldozat számítógépén található fájlokat, amit pénzdíj kifizetésének ellenében dekódol, azaz újra elérhetővé tesz.
A kutatók képesek voltak azonosítani több olyan orosz nagy csoportot, akik kifejezetten zsarolóvírusok fejlesztésére és terjesztésére szakosodtak. Ezek a csoportok gyakran szövetkeznek különböző partnerekkel és a célpontjuk már nemcsak a magánszemélyek, hanem a kis- és középvállalkozások, sőt egyre gyakrabban a nagyvállalatok. Kezdetben alapvetően orosz felhasználók és szervezetek ellen indítottak támadásokat, de úgy tűnik, hogy mára a világ egyéb részeire is kiterjesztették támadásaikat.
A Kaspersky Lab kutatói három bűnözői szintet azonosítottak a zsarolóprogramok világában:
- Új zsarolóprogram-családok létrehozása és fejlesztése (ők a királyok a hierarchiában, mivel ő készítik a programokat)
- Zsarolóprogramok terjesztése (ők a “szállítók”, akik felrakják a célgépre a vírust)
- Partnerként való részvétel (a legalsó kategória, akik bonyolítják a zsarolást)
A problémát a magyar rendőrség is érzékelte, hiszen kibernyomozókat keresnek, akiket állítólag jól megfizetnének. Ebben a cikkünkben annak jártunk utána, mennyit is kereshetnek a számítógépes nyomozók a BRFK-n.