Pénteken törvénymódosítást nyújtott be a kormány (előterjesztő Balogh Zoltán, az emberi erőforrások minisztere) a szülőtartással kapcsolatban.
Mint a minisztérium közleményében hangsúlyozza: az idős vagy rászoruló családtagjainkról való gondoskodás erkölcsi és alkotmányos alapelv. A kormány a rászoruló idősek védelmének érdekében terjesztette be a pénteken a szülőtartásról szóló törvénymódosítást, mely a magyar jogrendben meglévő intézmény továbbvitele és kiterjesztése. A rászoruló szülőknek eddig is jogukban volt pert indítani felnőtt gyermekük ellen a járási hivatalon keresztül a tartási követelésért. A változás az, hogy nemcsak a rászoruló szülő, hanem az a magánszemély valamint az az intézmény is követelhet költségtérítést, aki a felnőtt korú gyermek helyett gondoskodik a rászoruló idős szülőről – írják.
Hozzátesszük: ez nem újdonság. Hiszen a ptk. már nyártól előírta ugyanezt. Arról is írtunk többször, hogy milyen esély van egy ilyen pert megnyerni, és hogy vajon az idősotthonok fognak-e perelni.
Július elsejétől volt újdonság, hogy Változás volt abban is, hogy
Tehát mindössze annyi történik most, hogy ezt a már élő szabályt átvezetik a szociális ellátásokról szóló törvényen is.
Van itt némi ellentmondás
A minisztérium közleményében kiemeli:
De rögtön utána azt is hozzáteszi, hogy:
Sőt!
Az, akinek van pénze és mégsem gondoskodik a szülőjéről valójában a többi adófizetőt terheli – teszik hozzá. És hivatkoznak arra, hogy az Európai Unió 28 tagállamából 18-ban jogi normák szabályozzák a gyermekek szüleik iránti tartási kötelezettségét.
De azt is hozzáteszik (ami egyébként a ptk.-ban szintén benne van), hogy:
Végül kijelentik: a kormány határozott célja az idősek számára nyújtott intézményes ellátás minőségének és a szakápolás feltételeinek további javítása, az erre fordított források bővítése.
Még szerencse.