Sorra derülnek ki a kényes ügyek a világ egyik legnagyobb bankjánál, a Deutsche Banknál. Az elmúlt évek botrányai alapján a bank minden szintjét átjárta a bűnözés – írta a Portfolio.
Az ügyekből az derül ki, hogy a bank vezetői és munkatársai sorozatosan megtévesztették az ügyfeleket, 220 millió eurós áfacsalásban vettek részt, diktatúrák pénzeit mosták tisztára a szankciók ellenére, nyilatkozataikkal csődbe küldtek egy német nagyvállalatot, manipulálták az arany árát, a bankközi kamatlábakat, torzította az amerikai árampiacot a saját nyeresége érdekében, segített elkendőzni könyvelési csalással amerikai cégek veszteségeit, hamis jelzáloghitel-tanúsítványokat adtak ki.
A fontosabb botrányok:
- Az Enron-botrány
- Jelzáloghitel-botrány
- CDO-botrány
- Freddie-Fannie-botrány
- Áramár-botrány
- Kamatláb-botrány
- Arany- és ezüstbotrány
- Kirch-botrány
- Toys”R”Us-botrány
- Átutalási-botrány
- CO2 certifikát-botrány
- MBS-botrány
A fenti csalások miatt több mint 9 milliárd dollár büntetést fizetett a bank 2008-tól, és egyelőre nehéz megmondani, hol áll meg a végösszeg.
A bank 5,5 milliárd eurót tett félre büntetésekre, de a legutóbbi botrányok, az akár 14 milliárd dolláros büntetéssel fenyegető MBS-botrány vagy az orosz pénzmosási csalás jóval nagyobb veszteséget okozhat a banknak, mint amire a menedzsment számít.
Felmerül a kérdés, ha a világ egyik legjobb, legmegbízhatóbb bankjának tartott Deutsche Bank így működik, mi mehet a többi banknál?