A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság honlapján egy konkrét panaszon keresztül is érzékelteti, milyen trükkökhöz folyamodnak esetenként a kereskedők.
Az ügyfél gyermekének vásárolt cipőt, ami a kiírás szerint 12 990 forintról volt leárazva, 4990 forintra. Otthon figyelt csak fel arra, hogy a 12 990 forintos matrica, alatt is volt egy másik, 7490 forintos árral, ami az eredeti lehetett. A panaszos arra volt kíváncsi, vajon esete tekinthető-e megtévesztésnek… A választ a cikk vége felé találja (szabálytalan árfeltüntetés jeligére).
Valóban kedvezőbb az ár?
Az akciós/kuponos vásárlásoknál mindig érdemes odafigyelni arra, hogy valóban kedvezőbb áron lehet-e hozzájutni a kiválasztott termékhez vagy szolgáltatáshoz.
A hatóság szerint ezen a hétvégén egyébként országszerte kedvezményesen lehet vásárolni kuponokért cserébe. Ami bizonyára sok vevőt fog vonzani. Íme, mire figyeljenek!
Olyan vállalkozás is van, ahol egy kuponért cserébe ajándékutalványt adnak, melyet meghatározott időszakon belül lehet levásárolni. Itt érdemes figyelni a felhasználási feltételekre, (milyen időszakban, milyen termékekre vonatkozik a kedvezmény).
Érdemes azt is megnézni, hogy a különböző kiszerelésű termékek közül mindegyik kiszerelésre vonatkozik-e a kupon. Pl. nem 1 literes samponra, hanem az 500 ml-es-re, mert ezen a ponton gyakran vannak eltérések. Van, ahol a kuponnal megvásárolható termékeket eltérő színű ártáblával jelzik (pl. piros)
Akciós? Vagy mégsem?
A kereskedők részéről gyakran előforduló hiányosságok az árfeltüntetéssel kapcsolatban, hogy csak a kedvezmény mértékét tüntetik fel (pl. 20 százalékkal olcsóbb), a ténylegesen fizetendő akciós eladási árat viszont nem írják ki, hanem a kedvezményt fizetéskor, a pénztárnál érvényesítik. Az ilyen eseteknél a probléma az, hogy a vásárló nem tudja előre, hogy pontosan mennyit kell fizetnie.
Az is előfordul, hogy a pénztárnál arra hivatkoznak, hogy a terméken szereplő ár már az akciós ár, ugyanakkor a címkén szerepelt az is, hogy 20 százalékkal olcsóbb, de az eredeti ár nem volt a jelölésben. Érdemes ezért előzetesen tájékozódni arról, hogy a címkén szereplő ár már a végleges, vagy még ebből vonják le a kedvezményt. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy sok helyen az akciós termékekre nem váltható be kupon.
Szabálytalan
A szabályok szerint megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytat az a vállalkozás, amely az általa meghirdetett akciós árnál magasabb áron adja el a termékét.
Amennyiben a pénztárnál a kuponon szereplő információk ellenére a kedvezményt nem érvényesítik, és az ügyet helyben nem rendezik, úgy beírhat a helyszínen található vásárlók könyvébe, melyre 30 napon belül írásban és érdemben kell válaszolnia a vállalkozásnak.
Ha az árfeltüntetéssel kapcsolatban szabálytalanságot tapasztalnak, illetve vásárlók könyvi bejegyzésükre az előírt határidőben nem, vagy érdemben nem kapnak választ, úgy a területileg illetékes Kormányhivatal fogyasztóvédelmi szervezeti egységéhez fordulhatnak panasszal.
Érdemes vásárlásunkat előre megtervezni, hogy tényleg csak azokat a termékeket, szolgáltatásokat válasszuk, melyre valóban szükségünk van, hiszen a tudatos fogyasztó a tudatos választása révén lesz megfelelően környezet- és pénztárcabarát is.