A kabinet szerdán tárgyal az adótörvényekről, és a luxusadó is terítéken lehet – mondta kedd reggel a közrádiónak Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Ez azért érdekes, mert mint a Népszabadság kimazsolázta, a költségvetésben nem látni nyomát annak, hogy a kormány számolt volna a húsáfa csökkentésével.
Pedig ezt már sokan várják. Annak ellenére is, hogy nagy valószínűséggel az adócsökkentés egy része (mások szerint nagyobb része) nem lesz érezhető majd az árakban. Vagyis lehet rá számítani, hogy a hentes nem fog annyival kevesebbet felszámítani nekünk, amennyi az áfacsökkentés lehet.
Sok a kérdőjel
A mértékről egyébként még mindig nem tudni semmi közelebbit. Vagy 5, vagy 18 százalékra csökken valószínűleg a jelenlegi 27 százalékos kulcs. Lázár János azt mondta, 10 százalék alá viszik a húsáfát – vagyis akkor az 5 százalék lehet a befutó.
Az is kérdés, hogy pontosan milyen termékekre vonatkozna az áfacsökkentés. Na és az sem mindegy, honnan tömnék be azt a több tízmilliárdos költségvetési lyukat, ami a kisebb adóbevétel miatt keletkezne.
Nem terveztek a húsáfa csökkentésével
A költségvetésben 2,4 százalékos inflációval és 1,9 százalékos fogyasztásbővüléssel számol jövőre a kormány. Ebből a kettőből pedig 4,3 százalékos áfabevétel-növekedés adódhat. Ami a lap szerint akár azt is jelenthetné, hogy lenne miből húsáfát csökkenteni.
Csakhogy az idei évben eddig jelentős mínuszban vannak az áfabevételek a tervezetthez képest. Így aztán nem valószínű (még a pénztárgépek adóhivatali összekötésétől remélt pluszbevétellel együtt sem), hogy maradna annyi lauf, amennyi elég lenne a húsáfa csökkentésére.
Extraadóval pótolnák?
Itt jöhet be a képbe a luxuscikkek megadóztatása. Mert attól függetlenül, hogy uniós szabályok miatt a luxusáfa nem járható út, a luxusadó kivetésének nincs ilyen akadálya. S mivel Varga Mihály is beszélt a luxusadóról, valószínűleg ez a terv. Nagy kérdés persze, hogy vajon van-e akkora luxuskereslet Magyarországon, hogy az extra adó pótolja a húsoknál kieső áfabevételt…
A fogyasztást adóztatják inkább?
A luxusadó ötlete egyébként egybevágna a kormány által hangoztatott elvvel, miszerint a fogyasztást és nem a jövedelmeket adóztatnák.
Más kérdés, hogy ha megnézzük, mennyi bevételt vár az állam a jövedelmek és mennyit a fogyasztás megadóztatásából, akkor továbbra sem ezt látjuk. Hiszen, mint a lap rámutat, a költségvetési bevételek hajszál híján felét jövőre is a jövedelmek megadóztatásából kívánja beszedni a kormány.