Mi lesz, hova lesz a következő kaland?
Megint egy utazás? Egy újabb város, ország „meghódítása”? Hogy az efféle kiruccanás jó dolog-e, arról hosszú estékbe nyúló vitát lehet indítani. A közösségi médiában „barátaink” profiljait vizslatva arra juthatunk, odavagyunk a világjárásért. Egy kép a tengerparton, egy kép a fjordoknál, egy kép Balin… Igazi tömeghobbivá vált az utazás. Közismert mondás, hogy tárgyak helyett inkább élményeket gyűjtsünk. Mit gondolunk, fogadjuk meg ezt a tippet és utazzunk minden hónapban valahova? Ha olcsón megfordulhatunk egy hétvége alatt Londonban, Barcelonában, akkor ki ne hagyjuk a lehetőséget? Vagy érdemes kilépni vágyaink ketrecéből és azt is figyelembe venni, hogy mit teszünk a mértéktelen számú utazással? Talán megspórolhatunk viszontagságos órákat és napokat, ha nem szolgáltatjuk ki magunkat a légitársaságoknak. Mind olvashattunk azokról az esetekről, amikor órákat, napokat vártak a reptéren utasok, mert törölték járatukat.
Nem szabad megfeledkezni az ökológiai lábnyomunkról. Arról sem, hogy egy néhány napos, 1-2 hetes idegen helyen való tartózkodás nem egyenlő azzal, hogy megismerünk egy kultúrát. (Míg sokan ezzel támasztják alá élvhajhászatukat az utazás világában.) Ahogy a portfolió cikke írja: „az igazi gazdagodás és személyes fejlődés nem feltétlenül a minél több és minél távolibb helyek meglátogatásában rejlik, hanem abban, hogy mélyebb kapcsolatokat építünk és értékes tapasztalatokat szerzünk – akár a saját környezetünkben is.”
A hétköznapok kihívásai – vissza a valóságba
A nyaralás utáni visszatérés sokszor nehéz. A munka, a teendők, a rohanás… mintha egy teljesen más világba csöppentünk volna vissza. A közösségi média bújása folyamatosan emlékeztet minket a nyaralás élményeire, ami még inkább fokozhatja a kontrasztot a hétköznapok és a szabadság között. Adjunk magunknak egy kis időt, hogy újra beilleszkedjünk a megszokott ritmusba. Miközben… rajtunk múlik, mit élünk meg kalandnak. Valóban szükség van elutazni valahova és ott keresni a boldogságot? Vagy tudunk változtatni hétköznapjainkon úgy, hogy azokat is kalandnak éljük meg? Érdemes-e hónapokon át gürizni azért, hogy egy-két hétre kiszakadjunk a rögvalóságunkból? Vagy inkább a hétköznapjainkon kellene úgy változtatni, hogy ne azt érezzük: el kell menekülnünk?
A költségek – a béklyók, amik a hétköznapjainkat is meghatározzák
A pénz nem boldogít, csak könnyebbé teheti az életet. Az árak szinte csak növekszenek. A fizetésünk pedig ritkán követi a költségeket ugyanabban az ütemben. A KSH legfrissebb adatai szerint a magyar háztartások egyre több és több pénzt költenek egy nyaralásra. Vajon hitelből? Hogyan kezdhetünk változtatni mindennapjainkon, hogy nagyobb szabadságot éljünk meg bennük? Egyrészt pénzügyi, másrészt lelki, szellemi szempontból kell elindítani az átalakítást.
- Kezdjünk el már ma gyűjtögetni, megtakarítani. Vezessünk listát kiadásainkról, bevételeinkről, hogy lássuk, mire megy el pénz. Sok kis kiadás nagyobb összeget eredményez. Például megszabadulhatunk egyes szolgáltatások havi előfizetésétől, amiket ki sem használunk. Vagy átböngészhetjük az üzletek katalógusait a Kimbino.hu oldalon, hogy lássuk, mit hol érdemes venni. Mind élelmiszerekre, mind tartós fogyasztási cikkre vonatkozó árkatalógusokat találunk az oldalon.
- Kérjünk fizetésemelést vagy váltsunk munkahelyet. Igen, bátorság kell hozzá. Itt az ideje, hogy saját kezünkbe vegyük életünk alakítását! Nem kell most rögtön felmondani a jelenlegi munkahelyünkön, kezdjünk csak el nézelődni a munkaerőpiacon. Tegyük közzé, frissítsük profiljainkat a megfelelő weboldalakon és amellett heti rendszerességgel pályázzunk meg 10-20 álláskiírást.
- Ha nem bírunk magunkkal, utazzunk szezonon kívül. Ekképpen elkerülhetjük a tömeget is. (Nem kell aszkéta életmódra váltani az életmódváltáshoz.) Ma már rengeteg online árösszehasonlítót használhatunk, hogy megtudjuk, mikor hova lehet olcsóbban eljutni. Utazhatunk másként is. Nem kell mindig drága szállodában aludni. Próbáljuk ki a kempingezést, a couchsurfinget, vagy az önkénteskedést. Ezek a lehetőségek nemcsak olcsóbbak, de új élményeket is tartogathatnak.
A bevezetőt ezzel zártuk: tervezhetjük is a következő kalandot. Mi számít kalandnak? Hogy éljük meg mindennapjainkat? Gályarabok vagyunk egy irodában? Izzadságos munkával keressük pénzünket? Látjuk-e a kiutat a mókuskerékből?
Minden perc magában rejti egy új kezdet lehetőségét. Élünk vagy túlélünk? Szeretjük azt, ahogyan az életünk zajlik? Zajlik az életünk vagy mi alakítjuk a sorsunkat? Rajtunk múlik nagyon sok minden. Sosem késő változtatni!