Augusztus elsejétől a kormány ismét lehetővé teszi, hogy a boltokban lehessen élelmiszert vásárolni a SZÉP-kártyákkal, az év végéig. Volt már ilyen, 2022-ben a mostanihoz hasonlóan szintén öt hónapig, de az év első felében, február elsejétől június végéig lehetett fizetni a boltokban – már ahol lehetőség volt rá – az élelmiszerekért a pihenőkártyával.
Vajon mennyire egyszerű a bolti vásárlási lehetőség „újraélesztése”? A SZÉP-kártyások hány százalékát érintheti, hogy a munkáltató augusztus elsejétől az év végéig egyszeri legfeljebb 200 ezer forintot utalhat az éves kereten felül a kártyákra, kedvezményes adózással? A négy kártyakibocsátót kérdeztük.
A SZÉP-kártyás milliárdokból a dolgozók többsége egy forintot sem lát
A K&H-s kártyákra május 31-ig 94 ezer ügyfél kapott juttatást, átlagban 35 485 forintnyit, a medián érték 22 500 forint volt. Az idei évben május végéig a 2022-esnél 5,5 százalékkal (bő 500 millió forinttal) utaltak több juttatást náluk a munkáltatók, így haladta meg május végére az összeg a 11 milliárd forintot. Ennek egy részét már fel is használták a dolgozók, mert május végén már csak több mint 7 milliárd forint elkölthető összeg állt a kártyabirtokosok rendelkezésére.
2023. május végéig a munkáltatók 149,5 milliárd forintot utaltak a SZÉP-kártyákra. Ez az összeg 8 százalékkal (mintegy 11 milliárd forinttal) haladta meg a tavaly ebben az időszakban feltöltött összeget. A pénzekből május végén 98,6 milliárd forintnyi elkölthető összeg volt még a kártyákon.
Az OTP azt írta, a korábbi évekhez hasonlóan az idén is a vendéglátás volt a legnépszerűbb felhasználási cél, ezt követte a szálláshelyhez kapcsolódó kiadások fedezése, majd a szabadidő célú költés. (A K&H és az MBH erre a kérdésre nem válaszolt.)
Az MBH-nál az idén eddig az átlagos feltöltés 159 ezer forint volt, ennél részletesebb adatot nem osztottak meg velünk. Viszont megírták, hogy a 2023. május 31-én lejárt (15 százalékos büntetéssel érintett, tavaly október 15-éig feltöltött, ám fel nem használt) egyenleg 1,4 milliárd forintot tett ki náluk.
Keveseket érinthet a plusz 200 ezer forint
A kormányrendelet lehetőséget ad arra, hogy augusztus elseje és az év vége között a munkáltatók egyetlen alkalommal további legfeljebb 200 ezer forinttal tölthessék fel a SZÉP-kártyákat – az éves maximum 450 ezer forintos kereten felül –, erre az összegre szintén kedvezményes adózási szabályok vonatkoznak. Ebből a pénzből szintén vehető majd élelmiszer is. Ha valaki nem egész évben dolgozott az adott cégnél, akkor a 450 ezres juttatást arányosítva veheti fel. Az extra 200 ezret viszont teljes egészében, függetlenül a munkáltatónál töltött időtől, ahogy ezt a NAV is írja tájékoztatójában.
Szerettük volna megtudni, vajon a kártyatulajdonosok közül hányan kaphatnak plusz 200 ezer forintot, ez ugyanis csak azoknál jöhet szóba, akik már megkapták, vagy az év végéig jó eséllyel megkapják az 450 ezres juttatást.
A K&H válasza alapján május 31-éig az aktív kártyabirtokosok nagyjából egy százaléka érte el vagy haladta meg a 450 ezer forintos juttatási keretet, és az év végéig az aktív kártyabirtokosok várhatóan 10 százaléka éri majd el vagy haladja meg azt. Mivel az idén 94 ezer ügyfél kapott náluk feltöltést, a plusz 200 ezer forint legfeljebb 9400 kártyabirtokosnál jöhet szóba.
Az OTP-nél kicsit magasabb lehet az arány, ők azt írták, 2022-ben az összes feltöltés 18 százaléka érte el vagy haladta meg a 450 ezer forintot. Ha mellé tesszük, hogy náluk az idén 1,2 millió kártyabirtokos kapott feltöltést, akkor körülbelül 216 ezren lehetnek, akiknél elvi lehetőség lehet a plusz 200 ezres kedvezményes adózású juttatásra.
Az MBH-nál az idén mindössze a kártyabirtokosok 1,3 százalékánál érte el eddig a munkáltatói juttatás a 450 ezer forintos plafont, de azt nem tudtuk meg, hány feltöltés volt. A havonta utalók (havi 37 500 forinttal számolva) 16,9 százalékánál lehet meg az év végére az összeg. Összességében azt írták, a feltöltések 15 százaléka lépheti túl az éves béren kívüli juttatási keretet.
Az élelmiszerboltok örülhetnek, a vendéglátók veszteségtől tartanak
A K&H közleményében azt írta, hogy a kártyabirtokosoknak és az élelmiszerüzleteknek is kedvező lehet, hogy augusztustól ismét lehetővé válik a hideg élelmiszervásárlás, és az éves kedvezményes keret is emelkedik. Tavaly a február és június közötti időszakban (amikor szintén lehetett a boltban élelmiszert venni a kártyákkal) a K&H-s SZÉP-kártyás költések 26 százalékát az élelmiszer-vásárlás tette ki. És mint megírtuk, az OTP-nél és az MKB-nál (ami az MBH megalakulása előtt a kártyakibocsátó volt) is 23–23 százalékot tett ki tavaly öt hónap alatt az élelmiszer-vásárlás. Összesen 41,5 milliárd forintot költhettek el 2022-ben a kártyabirtokosok a boltokban.
A K&H szerint nagy szükség van az élelmiszer-vásárlási lehetőségre, hiszen a KSH-adatok alapján fokozatosan csökkent a kiskereskedelmi forgalom. Ez tavaly decemberben kezdődött, a legfrissebb adat szerint pedig 2023 áprilisában az előző év azonos időszakához képest jelentősen, 12,6 százalékkal mérséklődött – ezen belül az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma (volumenre) 8,6 százalékkal lett kisebb.
A vendéglátósok viszont nem örülnek – ugyanis úgy számolnak, hogy amit a boltokban költenek el az emberek a SZÉP-kártyákkal, az a forgalom tőlük fog hiányozni. Pedig a tavalyi öt hónapban a kártyakibocsátóktól érkezett visszajelzések alapján az élelmiszer-vásárlás mellett a többi szegmens (szálloda, vendéglátás és szabadidő) forgalma is emelkedett. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége veszteségtől tart, és azt szeretné, hogy csak egy hónappal később, a főszezon után, azaz szeptembertől vezessék be a bolti élelmiszer-vásárlás lehetőségét, illetve hogy korlátozzák 30-35 százalékban a hideg élelmiszerre költhető összeget.
Frissebb cikkünk a témában a Pénzügyminisztérium válaszai alapján: