Az Európai Parlament hamarosan elfogadhatja azt az állásfoglalását, amely felszólítja az Európai Bizottságot és Tanácsot, ne engedjék, hogy Magyarország töltse be az EU soros elnökségét 2024 második felében. Érvelésük szerint az Orbán Viktor miniszterelnök „egyéni szabadságjogok elleni támadásai, a jogállamiság semmibe vétele és az uniós pénzekkel kapcsolatos korrupcióról szóló jelentések miatt”
A Politico pedig megtudta, hogy az uniós ügyekért felelős miniszterek már tárgyalásokat folytatnak arról, hogy megvizsgálják a magyar elnökség elhalasztásának lehetőségeit, jelezve ezzel, hajlandók lépéseket tenni Budapesttel szemben – olvasható a portálon.
Petri Sarvamaa, a néppárti frakció költségvetési ellenőrzéssel és jogállamisággal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó szóvivője jelentős aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy Magyarország képes-e betölteni a szerepet. Sarvamaa tagja volt az EP-szakbizottság budapesti vizsgálódelegációjának is, amely súlyos jogállamisági aggályokat fogalmazott meg az uniós források elosztása kapcsán, valamint kritizálták a kormányt a szerintük versenyt korlátozó, a külföldi tulajdonú cégekkel szembeni jogalkotás és adópolitika miatt.
Az EP-képviselők arra figyelmeztettek, hogy Magyarország az uniós jog számos ponton való megsértése miatt alkalmatlan a 2024-es soros elnökség betöltésére. Az Európai Parlament főbb pártjai által támogatott állásfoglalás megkérdőjelezi Magyarország hitelességét a feladat ellátásában, mivel nem tartja be az uniós jogot és az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkében foglalt értékeket.
Bár a soros elnökség politikai befolyása csökkent, még mindig szerepet játszik az uniós jogszabályokról szóló tárgyalások alakításában.
A héten szavazásra bocsátandó EP-s állásfoglalás felszólítja az uniós kormányokat, hogy haladéktalanul találjanak megoldást a magyar elnökség problémáira, és emlékezteti őket, hogy a Parlament megfelelő intézkedéseket hozhat, ha nem születik megoldás.