A jobbikos Balassa Péter bevonatná az ötforintost a jegybankkal. Az ellenzéki politikus szerint a forint leértékelődésével az érme forgalomban tartása már nem gazdaságos, Matolcsy Györgynek ezért a lehető legrövidebb időn belül élnie kellene a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényben biztosított jogával, rendeletet kellene kiadnia az ötforintos érme bevonásáról.
Balassa Péter határozati javaslatában emlékeztet rá, hogy amikor az MNB 2008. március 1-jén bevonta az 1 és 2 forintos érméket, ez 3-4 milliárd forintos megtakarítást jelentett nemzetgazdasági szinten. Az azóta eltelt időben a pénzromlás üteme vfelgyorsult, ami a forint leértékelődéséből, az árak drasztikus emelkedéséből, a valós inflációból és a háztartások eladósodottságából jól látszik.
Balassa Péter kiszámolta, lemérte
Az 5 forintos súlya 4,2 gramm, anyaga réz, cink és nikkel. 238 darab ad ki egy kilót, ami 1.190 forintot ér. A háztartási sárgarézhulladék kilós átlagára a színesfémátvevőknél jelenleg 1.500 forint – írta, majd hozzátette,
ha az 5 forintost a háztartási sárgarézhulladékba leadhatnánk, legalább 300 Forintot keresnénk rajta.
Átlagban a hulladékár többszöröse lehet az alapanyagárnak: csak sárgaréztartalommal számolva 1 kiló alapanyag 6 000 forint körül van, így 1 darab 5 forintos akár 25 forintba is kerülhet, amihez még
hozzáadódik a nikkel, az érmeverés, a szállítás, a tárolás és az egyéb költségek. Sajtóértesülések szerint ráadásul a készpénzhasználók 62 százaléka szerint nincs szükség 5 forintosokra.
Az államnak ezt a pénzt forgalomban tartani nem gazdaságos, az érme bevonása – még a kerekítésből származó kiadások mellett is – több mint tízmilliárdos megtakarítást jelenthet a központi költségvetésnek. Ezt a pénzt a Jobbik a forráshiánnyal küzdő szociális területre csoportosítaná át.