Közérdekű bejelentés alapján vizsgálta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) azokat az étrend-kiegészítőket, amelyeket a tüdő egészségének támogatása, illetve betegségmegelőző és gyógyító hatás hamis ígéretével kínáltak eladásra. A hatóság elrendelte a félrevezető jelöléssel ellátott „air7 tüdő vitaminja” termékek forgalomból történő kivonását, áll a szervezet honlapján megjelent közleményben.
Mint fogalmaztak, még a koronavírus-járvány aktív szakaszában kezdték meg az értékesítését annak a népszerű étrend-kiegészítő termékcsaládnak, melynek kapcsán 2021 decemberében közérdekű bejelentésre indítottak hatósági ellenőrzést a Nébih szakemberei. A patikákban, bioboltokban és interneten is kapható készítmények forgalmazása során kifejezetten azok tüdőerősítő hatását emelték ki.
A médiafigyelmet a védekezésben részt vevő egészségügyi dolgozóknak nyújtott termékadományok és beszámolók is fokozták, amelyekben közismert egészségügyi szakemberek is megjelentek, ezáltal növelve a termékek iránti érdeklődést és bizalmat
– írták.
A hatóság ellenőrzése során azonban a szakemberek megállapították, hogy – a termékcsaládba tartozó – az „air7 tüdő vitaminja” étrend-kiegészítő egyetlen összetevője esetében sem igazolt, hogy az a tüdő egészségét támogatná, különösen egy, a tüdőt érintő járvány idején felmerülő fokozott kockázat esetén. Bár a kifejezetten dohányzó embereknek ajánlott verzió tartalmaz olyan összetevőt, amely a tüdő egészségét támogató hatással bírhat, azonban az nem igazolt, hogy a dohányzásnak köszönhetően fokozottan igénybe vett tüdő esetében is érvényesül ez a kedvező élettani hatás, áll a Nébih közleményében.
A termékeken és azok kommunikációja során számos nem engedélyezett állítást is használt a forgalmazó. Ezek egyike például maga a „tüdő vitaminja” védjegy volt. Emellett a termékeknek betegségmegelőző, tünetenyhítő és gyógyító tulajdonságot is tulajdonítottak, ami szintén nem megengedett. Vagyis egyértelműen kiderült, hogy a vizsgált étrend-kiegészítőket lényeges tulajdonságukra vonatkozó félrevezető tájékoztatással forgalmazták, közölték.
A fentiek miatt a Nébih – minőségmegőrzési időre és tételazonosítóra való tekintet nélkül – elrendelte a két érintett étrend-kiegészítő kivonását a forgalomból, a forgalmazót pedig milliós nagyságrendű élelmiszer-ellenőrzési bírság fizetésére kötelezte.