Úgy tűnik, a bankoknak nem esett le, hogy a babaváró hitel igénylésénél jellemzően kismamákkal lesz dolguk, akik a várandósság alatt táppénzen is lehetnek. A táppénzt ugyanis a pénzintézetek többsége nem számítja be jövedelemként a hitelkérelemnél, emiatt akár ugorhat a hiteligénylés, vagy kevesebb összeg járhat, mint amennyit szeretett volna a család. Más igénylőknek amiatt akad gondjuk, hogy hiába van meg az előírt jövedelmük a törlesztéshez (jtm), mégis elutasíthatják őket.
A táppénz nem jövedelem
Olvasónk családja ősszel fog gyarapodni, ezért szeretnék felvenni a kamatmentes szabad felhasználású babaváró hitel tízmillió forintját. A K&H Banknál van a számlájuk, CSOK-juk, piaci jelzáloghitelük, fizetik rendesen, nem BAR-listások. A babaváróra is ott kértek előzetes hitelminősítést, és mivel minden törvényi feltételnek megfeleltek, biztosra vették, hogy sikerrel járnak. Ám indoklás nélkül elutasították őket.
Annyit sikerült kideríteniük, hogy
Illetve hogy bár csupán olvasónk jövedelme alapján is beleférnek a jtm-plafonba, ennek ellenére elutasították őket. Úgy tudja, más bankok sem fogadják el a kismamatáppénzt jövedelemként. Sőt, mintha külön büntetnék a kismamákat.
Gyereket vállal, tehát nem fog dolgozni egy darabig
Érthetetlen, hogy miközben a babaváró hitel azt célozza, hogy az igénylő pár a következő 10 évben 1-2-3 gyermeket vállaljon, a bank kvázi nem vesz tudomást erről. Pedig ha a hitel eléri a célját, akkor a kismama 1-2-3 alkalommal el fog menni 9-es kódú táppénzre 1-8 hónapra, utána szülni fog, majd otthon marad, gyedet, gyest kap. Három gyereknél nagyjából 10 évig nemigen fog teljes állásban dolgozni.
Olvasónk azt is feszegette, hogy ha az igénylés pillanatában még dolgozik a kismama, munkabért tud igazolni, de utána elküldik táppénzre, azzal nincs gondja a bankoknak. Mintha ettől jobb törlesztő lenne. Vagy mintha az állam által garantáltan fizetett táppénz nem lenne elég kóser a bankoknak.
A bankokon múlik
A Babaváró Facebook-csoport szakértője, Valkó András azt mondta erre,
Van apparátusuk és tapasztalatuk arra, hogy megbecsüljék, ki milyen eséllyel fogja visszafizetni a hitelt. Más hitelfelvételnél sem preferálják a táppénzt és a gyerekvállalással kapcsolatos jövedelmeket, és úgy tűnik, a bankok többsége ezt a szabályt fenntartotta a kifejezetten kismamákra építő babaváró hitelnél is.
Kivétel a Sberbank, ahol kezdettől számolnak a terhestáppénzzel, valamint a Raiffeisen, illetve a Takarékbank és az UniCredit, amelyek szintén elfogadják már a terhestáppénzt jövedelemként. A többiek nem igazán alkalmazkodtak ahhoz, milyen célcsoportnak kínálják az új babaváró hitelt.
A gyes, gyed családi pótlék sem mindenhol számít be
Eltérő a gyakorlat a gyerekek után járó jövedelmeknél is. Van, ahol csak a táppénzt nem veszik figyelembe, a gyest, gyedet, családi pótlékot viszont igen. Akad bank, amelyik nem vesz figyelembe mást, csak a családi pótlékot, van amelyik mindent 100 százalékon, más mondjuk 70 százalékon, de csak akkor, ha mellette van igazolt munkabér is.
A Budapest Bank például számol a várható gyed összegével, de legfeljebb az ügyletben igazolt bérjellegű jövedelem 33 százalékáig. Tehát ha a várható gyed 100 ezer forint, a férj jövedelme 300 ezer, akkor a teljes gyed összegével tudnak számolni. De ha az apa jövedelme 200 ezer forint (annak 33 százaléka 66 ezer forint), úgy a várható gyedből is csak 66 ezer forintot vesznek figyelembe.
A Raiffeisen a baba születési után járó családtámogatási összeget elfogadja, de a gyedet csak akkor, ha egy évnél több idő van a gyed lejáratáig. A gyed extránál van olyan bank, amelyik nem számol vele, csak ha két külön személy veszi igénybe a gyedet és a munkabért.
A bankok nem kockáztatnak
A babaváró hitelre állami kezességvállalás van – ha innen nézzük, talán túl kockázatkerülőnek tűnik a bankok zöme azzal, hogy a terhestáppénzt vagy más kismamajövedelmeket nem fogadnak el.
Nyilván az állam sem tud minden bebukott hitelért jótállni. A bebukott hiteleket a 0,5 százalékos kezességvállalási díj kellene, hogy fedezze. Tehát ha fél százaléknál többen nem fizetik vissza a babaváró hitelt, akkor probléma lehet. Valkó András feltételezi, a bankok kötve vannak, hogy ne legyen ennél sokkal több a bedőlt hitel.
Logika amúgy nincs benne, miért lenne „rosszabb” jövedelem a táppénz, mint mondjuk a gyes – holott előbbi feltehetőleg jóval magasabb összeg. Táppénz után az emberek vissza szoktak menni dolgozni, a kismamák pedig miután a gyerek megszületett, cseperedett, és közösségbe jár, szintén visszamennek dolgozni. Hogy a bankok miért diszkriminálják a táppénzt, nem tudni, ők a kockázatkezelési szabályzatokra hivatkoznak.
Valkó András amúgy arra számít, hogy lesz változás ezen a téren a babaváró hitelnél.
Sokszor nem elég a jtm-nek megfelelni
Kérdeztük, hogy lehet, hogy elutasítják a kérelmet úgy, hogy a jtm szempontjából megkaphatná a család a kért összeget. Valkó hangsúlyozta, a jtm csak egy plafon, amit minden (200 ezer forint feletti hitelnél) alkalmazni kell.
A jtm-szabályokon 2019. július elsejétől változtatott az MNB, a jelzáloghitelek kamatkockázatának mérséklése érdekében. Az öt évnél hosszabb futamidejű jelzáloghiteleknél differenciált lett a jtm, aminek célja, hogy a lakosságot a fix kamatozású jelzáloghitelek felé terelje. A jövedelmi küszöb is módosult 400 ezer forintról 500 ezerre.
A bank dönt, és gyakori, hogy a jtm-megfelelés ellenére nem kapják meg az igénylők a maximális babavárót. Jellemzően kisebb igazolt bér (200 ezer forint/család) esetén már nem adják meg a 10 millió forintot. Előfordul, hogy valaki kis csúszással tudja csak fizetni a meglévő hiteleit, vagy kicsúszik a folyószámla hitelkeretből – ezt kockázatnak tekintik a bankok, és kurtítanak az összegen.
De volt már rendszer-, illetve ügyintézői hiba is, ami miatt kisebb összeget ajánlottak – ezeket persze lehetett orvosolni. A múlt héten például 800 ezer forintos családi bevétel is kevésnek bizonyult egy 40 ezer forintos törlesztőrészlet mellett a maximális babaváró hitel igényléséhez. Holott bőven teljesíti a jtm-előírást, hiszen a 10 millió forintos 20 évre felvett babaváró hitel induló törlesztőrészlete 45 834 forint. Időközben ez fokozatosan csökken, mivel a kezességvállalási díj is folyamatosan csökken, ahogy fogy a fennálló tartozás, és az utolsó évben kevesebb mint 42 ezer lesz a törlesztőrészlet.