Az Egyesült Királyság európai uniós kilépéséhez hasonlította az Oroszországot és Németországot az Északi-tenger alatt közvetlenül összekötő északi áramlat gázvezeték építését egy lengyel lap főszerkesztője – írta a Napi.hu.
Az Északi Áramlat kikerüli Ukrajnát, Lengyelországot, közvetlenül juttat orosz gázt Németországba. A projekt részvényesei a Gazpromon kívül az osztrák OMV, a német BASF-Wintershall és Uniper, a francia Engie, és a brit-holland Royal Dutch Shell. Az első vezetéket már lefektették, a másodiké folyamatban van.
A gázvezeték ellen több közép-európai ország, köztük Magyarország is tiltakozott korábban:
Részérdekek
Az Északi Áramlat azt üzenheti az európai országoknak, hogy az európai szolidaritás nem kifizetődő – indokolta kemény véleményét Jakóbik. Rossz jel azoknak az országoknak, amelyek támogatják az EU közös energiapolitikáját. A projekt második fázisának befejezését néhány állam önző érdekei motiválják. A részérdek felülírhatja a közöset.
Lengyelország például ennek nyomán megkérdezheti: miért kell szigorúan betartani a lengyel gazdaságot megterhelő klímapolitikát (a szénerőművek leépítését), ha a németek, akik támogatják az Északi Áramlat kiépítését nem tartják be a közös energiapolitikát?
Kísérőképünk illusztráció. Fotó: Northfoto