Az idei első negyedévben egész Európát lepipálta a román gazdaság, mely 5,7 százalékkal tudott növekedni a tavalyi év hasonló időszakához képest – írta a Portfólió.
Irigykedve nézzük a román gazdaságot, hiszen miközben nálunk a kormány szeretné, ha 4-5 százalékkal tudna növekedni a magyar gazdaság, a románok ezt évek óta tudják teljesíteni, írta a lap.
Mitől ilyen jó a román gazdaság?
A román gazdaságban 2012-től kezdve – egy-egy megtorpanástól eltekintve – folyamatosan erőteljes a bővülés. Három százalék alatti növekedésre 2014 utolsó negyedévében volt példa, tavaly 6 százalékkal nőtt a gazdaságuk a második negyedévben.
Ráadásul a román gazdaság úgy tud fejlődni, hogy jelentősen felülteljesíti a várakozásokat. Az előzetesen becsült negyedéves 4,5 százalékkal szemben 5,7 százalékos volt a növekedés, mondta a lapnak egy londoni elemző, aki szerint a fejlődés hátterében évek óta
- az uniós támogatások fűtötte beruházásvezérelt növekedés,
- és a bővülő fogyasztás
áll.
Költségvetési költekezés jöhet
A lap szerint a román gazdaság esetében a legfontosabb kérdés az, meddig tartható fenn az erőteljes növekedési ütem. Utóbbit fenyegeti
- a román kormány költekezése,
- az elvándorlás,
- a munkaerőhiány,
- a korrupció,
- és segíti az alacsony államadósság, és a kontrollált költségvetés.
A román miniszterelnök utóda, Mihai Tudose kormányprogramjában többek között béremelést, adócsökkentést, családtámogatásokat ígért, amely miatt az államháztartási hiány ismételt elszállására figyelmeztettek. Más elemzők arra számítanak, hogy a nagy osztogatás csak a kormányprogramban jelenik meg, végül majd “észhez tér” a kormány, és kordában tartja a kiadásokat.
Szakértők attól tartanak, hogy a gazdasági fellendülés idején az ebből a fellendülésből származó extra bevételt nem spórolják meg, hanem elköltik jellemzően jóléti, szociális transzferekre.
A lap szerint az államháztartási deficit ugyan a 2015-ös, GDP arányos 0,8 százalékról 2017 első negyedévére már 2,9 százalékra hízott és várhatóan eléri, sőt némileg meghaladja majd a 2017-es év egészében a GDP 3 százalékát, ám ez – figyelembe véve a viszonylag magas gazdasági növekedést és az alacsony államadósságot – még nem fenntarthatatlan.
Korrupció csökken
Romániáról sokáig az a kép élt a közvéleményben, hogy a legkorruptabb európai országok egyike, ez pedig jelentősen hátráltatja a gazdaságot. A korrupcióellenes ügyészség felállítása sokat javított ezen a képen, a Transparency International korrupciós érzékelési indexében is jelentősen javult a romániai helyzet.
A legutóbbi felmérésben 57. helyen állt az ország Magyarországgal holtversenyben, ám miközben Magyarország a 2012-es 46. helyről esett vissza, addig Románia 2011-ben még a 75. volt a korrupciós rangsorban, majd onnan sikerült visszakapaszkodnia az 57. helyre. Vagyis ha a tendencia folytatódik, akkor hamarosan mi lehetünk a legkorruptabb ország a régióban a TI listája alapján, írta a lap.