Eddig a kormány nemzetközi gázvezetékek építésével kapcsolatos ígéretei közül egy sem valósult meg – írja a Magyar Nemzet, miután Szijjártó Péter az azeri külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után vázolta, miként kaphatunk gázt Azerbajdzsánból. A magyar külügyminiszter emlékeztetett rá, hogy a Gazprommal kötött megállapodás szerint Bulgária, Szerbia és Magyarország modernizálja belső gázvezeték-hálózatait, nagy kapacitású összeköttetéseket hoznak létre, hogy Magyarországnak az Azerbajdzsánból induló gázhoz is legyen hozzáférése.
A második Orbán-kormány volt energetikáért felelős helyettes államtitkára szerint
már legalább hat új nemzetközi földgázvezeték futna Magyarországra
ha Szijjártó Péter bejelentései valóra váltak volna. Holoda Attila kizártnak nevezte, hogy a Gazprom – saját érdekeivel ellentétesen – segítséget nyújtson abban, hogy az azeri gáz eljusson Európába. Az orosz állami gázmonopóliumnak nélkülözhetetlen az európai piac, nem érdekelt abban, hogy riválisai uniós beszállítási lehetőségekhez jussanak. A szakember jelezte, a korábban bejelentett magyar–azeri gázvezeték is teljes kudarcba fulladt, megfizethetetlenül drágán érkezett volna a gáz ezen az útvonalon.
Hétfőn a külügyminiszter arról is beszélt, hogy Horvátország máig sem kezdte el építeni az ígért cseppfolyósítottgáz-terminált, valamint Horvátország és Románia nem biztosítja a kétirányú gázáramlást Magyarország vonatkozásában. Emlékezetes: Bukarest és Zágráb már évekkel ezelőtt vállalta, hogy kétirányúsítják a Magyarország felől a területükre érkező vezetéket. Bár mindkét ország tett újabb ígéreteket a határkapacitás-bővítésre, de eddig nem történt érdemi előrelépés.
Közben a lengyelek kikötőt építettek a cseppfolyós gáznak, ahova meg is érkezett az első szállítmány az USA-ból.