632 milliárdból 2800 milliárd lett úgy, hogy közben volt egy válság – írja az Új Egyenlőség, emlékeztetve rá, hogy a napi.hu 2002 óta folyamatosan nyomon követi a száz leggazdagabb magyar vagyonát. A listán szereplők összetétele sokat változott, erősen korrelálva az éppen regnáló kormányok színével, vagyonuk pedig inkább alul-, mint felülbecsült.
Irdatlan presztízsberuházásokat hajtunk végre, nagyvállalatokat támogatunk indokolatlanul (ld. Varga Mihály legfrissebb bejelentését – a szerk.) százmilliárdokról mondunk le (szja, áfa), nem is szólva arról a korrupció okozta veszteségről. Lenne pénz oktatásra, egészségügyre, közösségi közlekedésre, szociálpolitikára, ha nem lenne rossz az adórendszerünk, aminek a hatása látszik is a leggazdagabbak vagyonosodásán.
A leggazdagabbak összvagyona ugyanis 2002 és 2015 között 632 milliárdról 2597 milliárdra nőtt, vagyis több mint megnégyszereződött! A leggyorsabb növekedés a Gyurcsány-kormány idején volt, a válsággal enyhe visszaesés következett be, de 2010-től a vagyonosodás ismét visszaállt a hosszú távú trendvonalra.
És ez még csak a legfelső száz ember, alattuk bőven vannak igen gazdag magánszemélyek.
Ha a 14 ezer milliárdból kivonjuk a száz leggazdagabb vagyongyarapodását, akkor az látszik, hogy míg a száz leggazdagabb 2000 milliárddal lett még gazdagabb, addig a többi, közel tízmillió magyar 12 ezer milliárddal. (A 2016-os évre újabb 180 milliárddal lett tehetősebb a felső száz, így már 2800 millárd körüli a vagyona.)