Tavaly 7612 lakás épült az országban, 8,9 százalékkal kevesebb, mint az előző évben, a kiadott építési engedélyek száma azonban 29,9 százalékkal nőtt, és meghaladta a 12,5 ezret – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ugyanakkor 16 százalékkal több, 2000 lakás szűnt meg.
Budapesten az országos átlagnál jóval kevésbé, 3,9 százalékkal csökkent a használatba vett lakások száma, de ezzel is jóval kétezer alá csökkent. Az építési engedélyek száma azonban 72,8 százalékkal nőtt, és elérte a 3170-et.
A megyei jogú városokban 1860 lakás készült el, 14,2 százalékkal kevesebb, mint 2014-ben, de 18,1 százalékkal több, 3145 építési engedélyt adtak ki a hatóságok.
A tavaly júliusban bevezetett Családok Otthonteremtési Kedvezménye 2015-ben még nem növelte számottevően az új lakások iránti keresletet. A CSOK idei módosítása következtében elérhető 10+10 millió forintos támogatás iránt már jelentős az érdeklődés, de a piacon elérhető szűk kínálat miatt egyelőre kevesen tudnak élni a lehetőséggel. Az új lakásokra vonatkozó áfa 27 százalékról 5 százalékra csökkentése pedig a beruházók számára magasabb megtérülést biztosít – értékelte a hírt Balogh László gazdasági szakértő, az ingatlan.com-tól.
Szerinte azonban fontos kiemelni, hogy egyik pillanatról a másikra nem lesz tele az ország új ingatlanokkal, nagyobb számban inkább jövőre jelenhetnek meg a piacon az új lakások. A tavalyi 7612 lakás után az idén több mint 13 ezer új lakás épülhet az országban, igaz, a jelenlegi kilátások alapján a valós kereslet ennél több lakást is képes lenne felszívni a piacról. Balogh László úgy véli, a kínálati, azaz a lakásfejlesztési oldal azonban csak most kezd magára találni a válság mélypontja után. Az idei év elején azonban a megnövekedett telekárak mellett az is elbizonytalanította a fejlesztőket, hogy az elmúlt két hónapban többször is módosultak az építésekre és az állami támogatásokra vonatkozó szabályok.