Két kínai vegyipari vállalat is citromsavgyárat épít a következő években Magyarországon. A Szolnokon és Kazincbarcikán épülő gyárak várható termelése összesen évi 160 ezer tonnát tesz majd ki, ezzel a világ citromsavtermelésének előreláthatóan több mint 8 százaléka származhat Magyarországról.
A világon évente mintegy 1,85 millió tonna citromsavat termelnek, ezen belül 1,05 millió tonna származik Kínából – derül ki az MTI összeállításából.
Erre jó a citromsav
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) az MTI érdeklődésére arról tájékoztatott, hogy a citromsav (E 330) az Európai Unióban engedélyezett, biztonságos élelmiszer-adalékanyag. A citromsav széles körben – antioxidánsként, savanyúságot szabályozó anyagként – használt élelmiszer-adalékanyag, illetve használják ízesítő tulajdonsága miatt is.
A citromsavat az üdítőgyártás, az élelmiszeripar, a gyógyszeripar és a vegyiparban, ezen belül különösen a kozmetikai területen használják fel. Jellemzően alkoholmentes italokban, édességekben, lekvár és dzsemben, fagylaltokban, illetve sajt és hústermékekben fordul elő. Gyümölcsételek esetén késlelteti a gyümölcsök oxigén hatására történő elszíneződését.
Alkalmas vízkőmentesítésére, mert nem mérgező, könnyen öblíthető, könnyen beszerezhető és olcsó.
A citromsav viszonylag gyakori összetevője a kozmetikai termékeknek, mivel kiegyensúlyozza a pH-értéket; kis mennyiségű citromsavat tartalmaznak a samponok, tusfürdők, arctisztítók, körömlakkok, kézmosók, szappanok és egyéb kozmetikai termékek is – tájékoztatott a minisztérium.
Citromsav toplista
Az FM által közölt adatokból kiderül: 2013-ban a legnagyobb mennyiségű citromsavat, 2,84 millió kilogrammot Ausztria importálta, utána következik 572 ezer kilogrammal Szlovénia, majd Lengyelország 506 ezer kilogrammal.
A legnagyobb citromsav-exportőr tavaly Szerbia volt 357 ezer kilogrammal, majd Szlovákia és Románia következik 273 ezer illetve 40 ezer kilogrammal.
Szolnokon épül az egyik üzem
A kínai China BBCA márciusban jelentette be, hogy Szolnokon citromsavat előállító gyárat épít. A mintegy 34 milliárd forintos beruházás keretében megépülő gyár alapkövét szeptember 9-én tették le az alföldi megyeszékhelyen. A 440 új munkahelyet teremtő és több száz beszállítóval dolgozó gyárban évi 60 ezer tonna termék előállításához 100 ezer tonna kukoricát használnak majd fel.
A kínai beruházó a következő ütemben szeretné a feldolgozott kukorica mennyiségét 300-500 ezer tonnára emelni. Az alapanyagot Szolnok 100 kilométeres körzetéből szállítják majd a létesítménybe. Az építkezést várhatóan 2015 elején kezdik és másfél évet vesz igénybe. A gyár Európába és az Egyesült Államokba is exportál majd, a melléktermékként keletkező anyagot Kínában értékesíti.
Kiemelt jelentőségű beruházás
A szolnoki beruházás megvalósítására kínai-magyar vegyesvállalatot hoztak létre. A kormány 2012-ben kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a BBCA Szolnok Biokémia Zrt. citromsavat előállító üzemének beruházásával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket, tavaly szeptemberben pedig jóváhagyta, hogy a beruházás állami kontrollja és a beruházáshoz szükséges önrész biztosítása érdekében az állam tulajdonrészt szerezzen a BBCA Szolnok Biokémiai Zrt.-ben.
Az ennek megvalósításához szükséges önrészhányadot legfeljebb 2,5 milliárd forint értékben az MFB saját forrásából legfeljebb 49 százalékos mértékig kiegészítheti az akkori döntés szerint.
Kazincbarcikán is lesz egy gyár
Egy másik kínai vegyipari cégcsoport, az RZBC szeptember 2-án jelentette be, hogy Kazincbarcikán építi fel citromsavgyárát. A beruházás értéke több mint 30 milliárd forint, amelyhez a kormány 1 milliárd forint támogatással járul hozzá. Cserébe a cég 2014-ig vállalja a 165 alkalmazott foglalkoztatását. A leendő üzem éves termelési volumenét 100 ezer tonnára tervezik, amelyhez 200 ezer tonna kukorica alapanyagot használnak majd fel.
Az RZBC vállalatcsoport termékei több mint 100 országban és régióban – az Európai Unió mellett az Egyesült Államokban, Japánban, a Közel-Keleten és Afrikában – keresettek. A cég fő vásárlói között található a Coca-Cola, a Pepsi, a Danone, vagy a Kraft Foods.