Gazdaság

Jól járunk a brüsszeli szigorral

Kedvező költségvetési hatásai lehetnek annak, hogy az Európai Bizottság felvetette a túlzottdeficit-eljárás újbóli elkezdésének lehetőségét Magyarországgal szemben – vélik londoni pénzügyi elemzők.

Az EU-bizottság előző napi brüsszeli közleménye szerint Magyarországnak valószínűleg további konszolidációs erőfeszítést kell tennie azért, hogy elkerülhető legyen a túlzottdeficit-eljárás újraindítása jövő tavasszal.

Megelőzik a bajt

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport szerint a bizottsági felvetés “nem néz ki jól, de valójában pozitív”. A ház szerint ugyanis a túlzottdeficit-eljárás fenyegetése a legerősebb ösztönző a magyar költségvetés rendben tartására. Saját becslésük szerint a magyar államadósság-ráta 2014-ben és 2015-ben is 81 százalékon stabilizálódik. Ebből az is következik, hogy a jelenlegi forintárfolyam – amelynek átlaga a cég számítása alapján az idei első negyedévben 309 forint/euró volt – túl gyenge az adósságteher csökkentéséhez.

A BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzői mindent egybevetve arra számítanak, hogy a magyar kormány kiigazító lépéseket tesz, mielőtt a túlzottdeficit-eljárás újraindulhatna.

Erősebb a félelem, mint a csábítás

A Morgan Stanley bankcsoport a választások idején összeállított helyzetértékelésében hangsúlyozta, hogy már tavaly is erőteljesen az újbóli túlzottdeficit-eljárás elkerülésének célja határozta meg a magyar költségvetési politikát, jóllehet sokan a kormány költségvetési alapállásának lazulását jósolták. A költségvetés feletti EU-felügyelet távoltartásának vágya láthatólag sokkal erősebb, mint a törekvés a lazább költségvetési alapállástól várható előnyökre – fogalmaztak a Morgan Stanley londoni elemzői.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői is az alacsony államháztartási deficit melletti elkötelezettség folytatódását jósolták a választások után, várakozásuk szerint ugyanis a kormány nyilván elejét akarja venni annak, hogy Magyarország ismét az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásának hatálya alá kerüljön.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik