Reményeink szerint a személyi jövedelemadó tíz százalék alá csökkentésével folytatódhat az adózási előírások 2010-ben megkezdett átalakítása – fogalmazott Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyi helyettes államtikára egy interjúban a Magyar Nemzet hétfői számában.
Az intézkedés már az elkövetkező évek tervei között szerepel. “Az előttünk álló két esztendőben bizonyosan sokat kell majd tenni a költségvetési hiány három százalék alatt tartásáért, de amint lehetőség lesz rá, megvalósul az újabb, jelentős adócsökkentés” – fogalmazott a minisztériumi vezető.
Az ötlet nem először hangzik el kormányzati körökből. Legutóbb maga Orbán Viktor miniszterelnök beszélt az egy számjegyű szja-ról, sőt, Japánban tartott beszédében egyenesen azt mondta, a szeméji jövedelemadó úgy ahogy van „rossz dolog”, ezért a legjobb lenne eltörölni, ez azonban „egyelőre” nyilvánvalóan nem lehetséges.
444 milliárd veszteség
Pankucsi szerint ha 2010 után, a világválság időszakában mód nyílt az egykulcsos, 16 százalékos adórendszer bevezetésére, és ezzel évi ötszázmilliárd forintos személyijövedelemadó-csökkentésre, úgy az elkövetkező, a jelek szerint fellendülést hozó években is megvalósítható hasonló irányú lépés.
A helyettes államtitkár büszkesége és optimizmusa elgondolkodtató. Az szja további csökkentése azért is érdekes felvetés, mert éppen nemrégiben publikált Virovácz Péter és Tóth G. Csaba egy igen alapos tanulmányt a Pénzügyi Szemlében, amelyből kiderül, hogy Magyarország nem kevesebb mint 444 milliárd veszteséget szenvedett el az egykulcsós adó bevezetése következtében. Az összeg 74 százaléka a két legmagasabb jövedelmi tizedhez tartozó gyermektelen állampolgárok nettó jövedelmét növeli.
Udvarias elhatárolódás
Virovácz, a tanulmányt készítő egyik szakember egyébként a Századvég, a kormány első számú think tankje tudományos munkatársa. A cég nem cáfolja kutatója megállapításait, azt azonban nem győzi hangoztatni, hogy a tanulmány nem a Századvég megbízásából készült.
A jelentős adócsökkentésről, így a 10 százalék alatti szja bevezetéséről egyébként Heim Péter közgazdász, a Századvég elnöke nemrég úgy nyilatkozott, hogy elképzelhetőnek tartja, de csak amennyiben az állam drasztikusan csökkenteni a kiadásait.