Gazdaság

Pokoli drága a rezsicsökkentés – kétharmados sírás

Rezsicsokkentes(210x140)(2).jpg (ingatlan, rezsi, )
Rezsicsokkentes(210x140)(2).jpg (ingatlan, rezsi, )

Egy átlagos család a háromszorosát, egy kisjövedelmű az ötszörösét fizeti extra adóként annak az összegnek, amennyit a rezsi csökkentésén nyer – írja a Népszava.

A közüzemi díjak lefaragása a kisjövedelműeknek, nyugdíjasoknak jelenti a legkisebb, a magas keresetű felső 20 százaléknak a legnagyobb segítséget – mondta a lapnak Katona Tamás. A professzor szerint a legtöbb család csak töredékét kapja vissza a rezsicsökkentéssel annak a pénznek, amit a kormány a legutóbb kivetett adókkal behajt tőle.

A közgazdász úgy számolt, hogy csak az átlagjövedelem legalább háromszorosával rendelkező családoknál lesz pozitív a szaldó. A családok egyötöde jól jár, 15 százaléknak semleges a rezsicsökkentés, míg a családok kétharmada rosszul jár, ezen belül a szegény családok, azaz a háztartások egynegyede nagyon rosszul jár.

Katona Tamás úgy látja: az új sarcokkal a kormány folyamatosan növeli a háztartások szélesebben értelmezett rezsi kiadásait. E körbe tartozik többek között a forgalmi adó emelése, az adójóváírás megszüntetése, a tranzakciós adó, a készpénzfelvételi illeték, és Európa egyik legdrágább útdíjának a bevezetése.

A rezsicsökkentés számos, közvetetten káros következménnyel jár – tette hozzá. Elkezdődtek az elbocsátások az érintett vállalkozásoknak beszállító cégeknél. A lakossági tarifák csökkentésével párhuzamosan a cégeknek átlagosan 7-8 százalékkal kerül többe az áram.

Ezek között számos olyan iparág van, amelynek részesei a lakossági fogyasztásnak is: élelmiszer-feldolgozók, vágóhidak, nagyobb pékségek. Ezek költségei fokozatosan megjelennek a fogyasztói árakban. Az inflációt ez évben a rezsicsökkentés – átmenetileg – mesterségesen leszorította, de az élelmiszerek ára az átlagos áremelkedés kétszeresével nő, ami ugyancsak a szegényebb rétegeket sújtja elsősorban – mondta a Népszavának a közgazdász professzor.

Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető néhány napja az Együtt-PM és az MSZP között zajló egyeztetésről azt mondta, hogy azzal  magyar családok biztosan rosszabbul járnak, “ismét egy olyan politikai alternatíva körvonalazódik, amely az IMF megszorítási politikáját szeretné folytatni”, és ha ez a baloldali formáció a választásokon hatalomra jut, akkor Magyarországon veszély fenyegeti a béreket, a családi adókedvezményt és a rezsicsökkentést.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik