Gazdaság

Mi fizetünk a bankok helyett

keszpenzfelvetel(960x640)(1).jpg (bankautomata, )
keszpenzfelvetel(960x640)(1).jpg (bankautomata, )

A készpénzfelvétel szinte mindenhol drágult, a nullás számlák eltűnőben vannak, egyes pénzintézetek a kártyás vásárlást is fizetőssé tették.

A piaci szereplők – a kormány korábbi kommunikációjával ellentétben – még részben sem “nyelik le” a tranzakciós illetéket, az idei év elején szinte valamennyi hitelintézet emelte a díjait. Amit már most látni lehet, a korábban húzóterméknek számító “nullás” számlák szinte kivétel nélkül eltűntek a kínálatokból – derül ki a Világgazdaság összeállításából.

A Citibank egy az egyben áthárítja a 0 forintos számlacsomaggal rendelkező ügyfelekre az illetéket, a Raiffeisen “díjnullázójánál” a készpénzfelvétel és az internetes átutalás lett fizetős. A korábban nemzetközi hálózatában is díjmentes készpénzfelvételt propagáló UniCredit Bank január 2-tól érvényes kondíciós listájában még díjmentesek ezek a szolgáltatások, februártól azonban már ez a bank is áthárítja a terhet az ügyfelekre, itthon és külföldön is fizetni kell majd ezért a szolgáltatásért.

A kártyás készpénzfelvétel szinte minden egyes banknál drágul, vannak azonban olyan hitelintézetek, amelyek a korábban hagyományosan ingyenes tranzakcióként számon tartott kártyás vásárlásnál is áthárítják a díjat. Így tesz például a Budapest Bank és a Raiffeisen is, amelyek egyes számlacsomagjaiknál átterhelik ezt a költséget az ügyfélre. A Raiffeisen januárban még csak 1 ezreléket számít fel, februártól azonban 2 ezrelékkel többe kerül majd minden vásárlás ennek a banknak a kártyáival.

A bankok többségénél azonban a kártyás vásárlás egyelőre marad ingyenes szolgáltatás, ez azonban nem azt jelenti, hogy a költségeket más módon nem próbálják meg mégis az ügyfeleken érvényesíteni. Vannak olyan hitelintézetek, amelyeknél a számlavezetés díja emelkedik, és olyanok is, amelynél a kártyák éves díja nőtt meg.

Mivel a bankoknak a jogszabályok szerint 60 nappal a hatályba lépés előtt kell közölniük a tranzakciós listáikat, és az Országgyűlés végül a tavalyi év végén az eredetileg tervezettnél magasabb közterheket szavazott meg, februártól a piaci szereplők egy része még tovább emeli a díjakat – olvasható a Világgazdaságban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik