Gazdaság

Kulcskérdés az eddigi gazdaságpolitika folytatása

Az eddigi gazdaságpolitika folytatása a kulcstényezője a forinteszközök jövőbeni teljesítményének - hangsúlyozták londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlege által kiadott új felzárkózó piaci áttekintés szerint a forint “továbbra is a legérdekesebb” fizetőeszköz a tágabb értelemben vett közép-kelet-európai térségben. Magyarország – elsősorban a vállalati és a háztartási szektorban – változatlanul adósságtól “túlterhelt”, ugyanakkor “masszív” költségvetési konszolidációt hajtott végre, ami hozzájárult a közadósság-állomány stabilizálásához.

Ez az erőteljes konszolidáció – ha folytatják, és szerkezeti reformokkal támasztják alá – a magyar gazdaságot végső soron csökkenő kockázati prémiumokkal, alacsonyabb hozamokkal és fenntarthatóbb növekedéssel jellemzett “pozitív egyensúlyi” állapotba billentheti – áll a GS londoni elemzésében.

A ház szerint ennek alapján a gazdaságpolitikai folytonosság tűnik a kulcstényezőnek a forinteszközök teljesítménye szempontjából.

A Goldman Sachs elemzői azzal számolnak, hogy a Fidesz-kormány erőteljes, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által is támogatott stabilizációs program mellett fogja elkötelezni magát, így jó ok van a forintkilátások “konstruktív” megítélésére középtávon.

A GS saját számításai szerint a strukturális elsődleges magyar államháztartási egyenleg tavaly a hazai össztermék (GDP) 2,75 százaléka körüli többlettel zárt, ami a cég szerint “szokatlan a térségben, sőt az egész világon”.

E héten a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci helyzetértékelése azt írta: a magyar kormánynak “ki kell még állnia a hitelesség próbáját”, a magyar törlesztési képességgel kapcsolatos, június eleji “szerencsétlen” kormányzati nyilatkozatok és “a Fidesz általános populista hajlama” ugyanis azt jelenti, hogy a kormánynak még “sok mindent kell bizonyítania” a piac számára.

A cég szerint mindazonáltal a meghirdetett gazdasági akcióterv és az egyértelmű kötelezettségvállalás a 3,8 százalékos GDP-arányos idei államháztartási hiánycél mellett a konzervatív költségvetési pálya megteremtése felé tett, jó irányú lépés.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik