Élet-Stílus

Illatkisokos: így válasszuk ki a hozzánk leginkább illő parfümöt

Getty Images
Getty Images
Íme néhány tipp, amelyekkel könnyebb lesz eligazodni az illatok tengerében.

Útjaink során a különféle aromák jönnek és mennek, akadnak azonban olyan időtlen, kedvenc illatok, amelyeket az ember szívesen visel magán vagy szívesen merül el bennük akkor is, ha másokon érzi meg.

De mi alapján válasszuk ki a hozzánk leginkább illő illato(ka)t?

Egy parfüm illata három fő részből áll: a fejillatból, a szívillatból és az alapillatból. Mindhárom illatszegmensnek lehet egyszerre több alkotóeleme.

A fejillat az első, amit megérzünk, amikor a parfümöt a levegőbe fújjuk. Mivel ez adja az első benyomást, gyakran ennek alapján döntjük el, tetszik-e nekünk az adott parfüm.
A szívillat jellemzően akkor kerül előtérbe, amikor a fejillat már elillant. Ez az aroma gyakorlatilag a parfüm karaktere, a teste, amit általában 2–3 óráig lehet érezni.
Az alapillat alkotja a parfüm legmélyebb és legtartósabb részét, amely a fentebb említett két periódusban nem vagy csak kevésbé érezhető, ám előfordul, hogy akár a nap végéig vagy még fürdés után is megmarad a bőrön.
Michael Edwards parfümszakértő „illatkereke” szerint négy fő illatcsalád létezik. A szakember ezeknek mindegyikét további alcsaládokra osztotta fel, amelyek nem különülnek el élesen egymástól, hanem átmeneteket képeznek.

A négy fő illatcsalád

  • a virágos,
  • az orientális,
  • a fás
  • és a friss.

Nevéből adódóan a virágos illatcsalád alapanyagául a különböző virágok szolgálnak, mint például a rózsa, a liliom vagy a jázmin, amelyek romantikus, édes, könnyed, de akár elegáns elegyet is alkothatnak. Noha az említett családot jellemzően a nők számára készült parfümökben használják, napjainkban egyre több férfiaknak szánt illatban is felbukkannak a virágos aromák.

Az orientális illatjegyek kifinomultságot, érzékiséget és erőteljes illatot kölcsönöznek viselőjüknek. Ezen illatcsaládot gazdag esszenciák jellemzik, amelyek egzotikus, fűszeres gyantákat tartalmaznak, fás és ámbrás, érzéki, meleg aromákat létrehozva. Esetenként olyan ínyencségeket is magukba olvasztanak, mint a csokoládé, a vanília, a kávé vagy éppen a fahéj.

A fás illatcsaládot gazdag és meleg illatjegyek keverékei alkotják, amelyek mély, földes tónusokkal rendelkeznek, mint például a szantálfa, a cédrus, a pacsuli, a tölgymoha vagy a vetiver. Az illatkompozíció mélyébe gyakran olajos gyanták vezetnek el vagy éppen friss citrusfélék és aromás fejillatok jellemzik.

A friss illatokban dominálhatnak a citrusfélék, mint a lime, a narancs vagy a bergamott, a levendula, illetve fűszer- és gyógynövények, sós, tengeri illatjegyek vagy pedig zamatos gyümölcsök, mint például a feketeribizli vagy a körte.

Tartósság és intenzitás szempontjából 5 különböző illatanyag-koncentrációt különböztetünk meg:

  • Eau Fraîche (1–3 százalék közötti illatanyag-koncentráció): noha a ruhákon kicsivel tovább érezni az illatát, a bőrön alig több mint egy órán át tart. Könnyedsége miatt inkább a meleg hónapokra ajánlott a viselése.
  • Eau de Cologne (3–5 százalék közötti illatanyag-koncentráció): alig néhány órával a felvitel után elillan, így jó választás lehet a nyári időszakban. Ezt a fajta illatot leginkább az intimebb pillanatokban érezhetik mások is a viselőjén, például öleléskor.
  • Eau de Toilette (6–10 százalék közötti illatanyag-koncentráció): mindennapi használatra alkalmas illatok, amelyek valamivel könnyedebbek, így pénztárcabarátabbak is, mint az eggyel erősebb Eau de Parfum.
  • Eau de Parfum (10–14 százalék közötti illatanyag-koncentráció): a test pulzuspontjaira cseppentve kis mennyiség is elegendő belőle ahhoz, hogy egész nap illatozzunk. Amennyiben a parfüm összhatása inkább meleg, jobb, ha a hideg hónapokban viseljük, hogy ne legyen túl tolakodó az illata.
  • Eau de Parfum Intense: a legerősebb koncentrációjú illatanyag, ami több mint 20 százalék illóolajat tartalmaz.

Hogyan válasszunk?

Amennyiben nem csak a környezetünket szeretnék elbűvölni, meghatározó szempont, hogy milyen illatokat kedvelünk, illetve szeretünk magunkon.

Fontos tudni, hogy milyen alkalomra keressük az illatunkat: míg alapvetően a meleg hónapokra és hétköznapi viseletre, munkahelyre érdemes könnyedebb, visszafogottabb illatokat választani, addig egy különleges eseményre, ünnepre vagy épp randevúra már az érzékibb, fűszeresebb, intenzívebb illatok ajánlottak, amelyek a hidegebb időszakban sem tűnnek tolakodónak.

Nem utolsó sorban pedig az sem mindegy, hogy az általunk kiválasztott illatanyag hogyan viselkedik a bőrünkön: megeshet ugyanis, hogy egy adott parfüm máson vagy a levegőbe fújva még kellemes volt az orrunknak, magunkon viselve viszont már kevésbé. Éppen ezért érdemesebb élőben, a saját bőrünkön tesztelni, elégedettek vagyunk-e a kinézett parfümmel.

Ha szeretnénk megtalálni a hozzánk leginkább illő illatot, érdemes lehet némi kutatómunkát végezni, előzetesen átnézni a parfümpiac kínálatát a kedvelt alapanyagok kombinációját keresve, hogy egy parfümériába belépve ne vesszünk el a számtalan üvegcse és illatfelhő tengerében. Válogatás közben segítségünkre lehetnek a parfümösüvegek színei is, amelyek gyakran az illat jellegét és intenzitását jelölik.

Lehet azonban kísérletezni is: ha kissé beleuntunk a polcunkon sorakozó illatokba, megpróbálhatjuk együtt is viselni őket, egy teljesen új illatesszenciát megalkotva.

Hirdetés

A Reventil orrspray-vel újra fellélegezhet!

 

Ősszel a megfázás, azaz a nátha gyakran nehezíti meg a mindennapokat. A kellemetlen tünetek enyhítésében segítségünkre lehet a vény nélkül kapható Reventil orrspray. A Reventil orrspray 4 az 1-ben hatású eszköz: jelentősen mérsékli az orrdugulást, az orrfolyást, az arc- és fejfájást, a szaglás és ízérzékelés zavarát. Egyedülálló összetevője egy gyulladáscsökkentő hatású molekula, az ectoin, amely enyhíti az orrnyálkahártya szárazságát, elősegíti annak regenerációját. A Reventil orrspray tartósítószer-mentes és gyermekek számára is alkalmazható.

Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz. Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik