A nyolcvanas évektől kezdve egyre nagyobb figyelem összpontosult a kutyák táplálására, és a „személyre” szabott diétájukra. A különböző életmódot folytató kutyáknak különféle összetételű tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy egészségesek maradhassanak. Fontos leszögezni, hogy kutyák életük és a fejlődésük különböző fázisaiban is más-más mennyiségben van szükségük a különböző tápanyagokra.
Az ezredfordulón már azzal is tisztában voltak a szakemberek, hogy más-más diétával javíthatják a kutyák különböző szerveinek a működését, így ellenálló képességét, vagy épp az emésztést is. Ma már a házi koszt mellett rengeteg különféle ipari kutyatáp, sőt a nyersetetés is a gazdik rendelkezésére áll, ha kutyájuk táplálásáról van szó.
Kutyatápok
Az évszázadok során a kutyák emésztése hozzászokott a mindenevő életmódhoz, amit a gazdájuk mellett folytattak. Ettől függetlenül az nem változott, hogy a kutyák fő tápanyagforrása továbbra is a hús, egész pontosan az állati fehérje. A fehérje mellett azonban vannak olyan egyéb, fontos tápanyagok, amelyre az ebeknek szüksége van ahhoz, hogy egészségesek maradhassanak: zsírokra, szénhidrátokra és egyéb ásványi anyagokra. A tápok minősége, melyek elsősorban az alapanyagok minőségétől függ, kulcsfontosságú a kutyák táplálásában.
Allergia
A forgalomban lévő tápok tökéletesen alkalmasak a kutyák 90 százalékának táplálásához. A fennmaradó 10 százalék azonban a tápok valamely összetevőjére, leggyakrabban a gluténre túlérzékenységet mutatnak. Nekik ma már elérhetőek a különféle gluténmentes tápok.
Vannak olyan négylábúak, akik olyan összetevőkre érzékenyek, mint például a csirke, marhahús, kukorica, búza, szója és tejfehérje. A kutyák többsége az állati proteinre allergiás: különösen azokra, amik a marhában és a tejben vannak. A bárány a legkevésbé allergizáló húsféle az európai kutyák számára – míg Ausztráliában éppen, hogy a bárányra allergiás a legtöbb eb. A második leggyakoribb allergén a gabona. A gyártók számukra is kínálnak már megoldást, így például vadhússal is készülnek tápok. Az így készült a gabonamentes kutyaeledel nemcsak nagyszerű ízű, mesterséges ízektől, színezékektől vagy tartósítószerektől mentes, hanem táplálja az érzékeny bőrt, valamint puha, fényes szőrzetet biztosít a kedvenceknek.
Miből lehet tudni, hogy jó minőségű a táp?
- Az összetevők között az elsők között a „hús” szó szerepel
- A kutya szívesen eszi a tápot
- Szép fényes a szőre
- Aktív és eleven a viselkedése, jó a kondíciója
- Nem alakul ki táplálékra visszavezethető allergia
- Viszonylag kevés, tömör (könnyen összeszedhető) az ürüléke
Boldog kutya
Egy minőségi vagy speciális kutyatáp minden olyan vitamint tartalmaz, amire egy ebnek szüksége lehet az egészséges fejlődéshez és annak fenntartásához. Ezekből a tápokból – mivel jobban értékesülnek – lényegesen kevesebbet kell etetni, mint a gyengébb minőségűekből, és etetésük során semmiféle más kiegészítésre nincsen szükség. Azonban a prémiumtáp sem elegendő önmagában. Ne feledjük, hogy kutyáinknak sok mozgásra is szükségük van.
Kiemelt kép: Getty Images