Nehéz lenne újdonságként tálalni, hogy az inszomnia, vagyis az álmatlanság egészségtelen. Ezt szinte mindenki tudja, aki valaha hallott már erről a betegségről. Azt azonban kevesen tudják, pontosan milyen negatív hatásai vannak az emberi szervezetre, ezért összeszedtük az alig észrevehetőtől a nagyon komolyig terjedő károkat, amelyeket az alváshiány okozhat.
Memóriazavar
Alvás közben születnek meg az agyunkban azok a kapcsolatok, amelyek segítenek feldolgozni az információkat és emlékezni. Ha viszont nem alszunk, akkor ez nem történik meg, így az álmatlanság komolyan befolyásolhatja a rövid és hosszú távú memóriát egyaránt.
Hangulatváltozás
Az alváshiány miatt a hangulatunk rossz és változékony lehet, az érzelmeink felfokozottá válhatnak, és hirtelen haragúak lehetünk. A krónikus alvászavar szorongáshoz vagy depresszióhoz is vezethet.
Legyengült immunrendszer
A kevés alvás rendkívül negatív hatással van az immunrendszerünkre, a szervezetünk ezáltal a kórokozók, köztük például a megfázásért felelős vírusok tökéletes célpontjává válik. Így ha keveset alszunk, vagy álmatlanságban szenvedünk, könnyebben kapjuk el a náthát, vagy más vírusos vagy bakteriális légúti betegséget.
Csökkent libidó
Azok, akik keveset alszanak, szexelni is kevesebbet akarnak. A kialvatlanság ugyanis hatással van a hormonháztartásra: kutatások eredményei szerint drasztikusan csökkenti a férfi nemi hormon, a tesztoszteron mennyiségét.
Egyensúlyzavar
A kevés és rossz minőségű alvás negatív hatással van az egyensúlyunkra, ami azt jelenti, hogy többször eshetünk el. Ez pedig komoly baleseti kockázatokkal járhat.
Elhízás
Ha keveset alszunk, zavar támad a szervezetünkben zajló kémiai folyamatokban, amelyek megüzenik a központi idegrendszerünknek, hogy jóllaktunk. Ezért az álmatlanságban szenvedők gyakrabban esznek többet annál, mint amennyi szükséges.
Szív- és érrendszeri kockázatok
Az alváshiány magas vérnyomás betegséghez vezethet, de növeli a szervezetben a gyulladást okozó anyagok szintjét is. Mindkét tényező komoly szerepet játszhat a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában.