Az aranyér rendkívül kellemetlen, sőt időnként ijesztő tünetei többnyire eredményesen kezelhetők vény nélkül kapható kúpokkal, kenőcsökkel, illetve gyógyszerekkel, de csak bizonyos korlátok között. Van, amikor orvoshoz kell fordulni.
A kezeletlen aranyér állapota egyre romlik, egy idő után már-már elviselhetetlen fájdalmat, kínlódást okoz. Mivel „kellemetlen tájékon” helyezkedik el, az ember nem rohan azonnal orvoshoz még akkor sem, ha valójában nincs mit szégyellnie, hiszen 50 éves kor felett a lakosság csaknem fele szembesült már az aranyér valamilyen formájával. Egy magyarázat szerint ez az alattomos elváltozás épp azért kapta nevét az aranyról, mert a beteg úgy rejtegeti problémáját, ahogy a fösvény titkolja aranyát.
Otthon lehet kezdeni
Maga az aranyér a végbél környékén elhelyezkedő, nyálkahártyával burkolt érköteg elnevezése, amelynek szerepe a végbél optimális működésének biztosítása és a széklet szivárgásmentes megtartása. Bizonyos esetekben azonban ez az érköteg kitágul, sérülékennyé válik, akár a végbélnyíláson is kitüremkedhet. Kényelmetlen és tényleg nagyon fájdalmas lehet, vérzéssel járhat, érdemes tehát már a legelső panaszok megjelenésekor közbeavatkozni.
Szerencsére az aranyeresség – főleg kezdeti stádiumában – viszonylag könnyen és hatékonyan gyógyítható, kézben tartható vény nélkül kapható gyógyszerekkel vagy gyógyászati segédeszközökkel, amik lehetnek kúpok, kenőcsök vagy szájon át szedhető tabletták.
Mielőtt rátérnénk a részletekre, mindenképp előre kell bocsátani: ha a recept nélküli készítmények nem hoznak enyhülést, illetve az aranyér már ezek használata előtt előrehaladottabb stádiumban van, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni. Egyrészt mert a házilag aranyérnek tulajdonított tünetek más betegség jelei is lehetnek, másrészt szakember dolga eldönteni, hogy egy adott stádiumban milyen kezelés szükséges.
Kúp vagy kenőcs?
A végbélkúp és a kenőcs egyértelműen helyi kezelést jelent, e termékek többféle hatóanyagot tartalmaznak. Enyhe aranyeres csomók kezelésére rendszerint az orvosok is recept nélkül kapható szereket javasolnak. A különböző készítmények összetétele eltérő lehet, de mindenképpen olyan hatású összetevőkből állnak, melyek a főbb tünetek enyhítésére alkalmasak, azaz:
- érösszehúzó;
- helyi érzéstelenítő, viszketést enyhítő;
- gyulladáscsökkentő;
- fertőtlenítő;
- bőr- és nyálkahártya-regeneráló, hámosító hatással rendelkeznek.
A kenőcs vagy kúp kérdésének eldöntésében döntő fontosságú, hogy külső vagy belső aranyerességről van-e szó. Utóbbi esetben – egyéni döntés alapján – választhatunk kúpot, vagy applikátorral a végbélbe juttatható kenőcsöt is, melyet lehetőleg az esti tisztálkodást követően, közvetlenül lefekvés előtt célszerű alkalmazni. Külső aranyérnél a kenőcs a megfelelő, melyet tisztálkodást követően könnyed mozdulatokkal fel lehet vinni az érintett területre, akár naponta többször is.
Fontos elolvasni a betegtájékoztatót, egyes helyi készítmények ugyanis nem ajánlottak vérzéses aranyér esetén.
A tabletta
Elsőre talán furcsa, de szájon át is tehetünk a végbélért, méghozzá kifejezetten erre a célra kifejlesztett tablettákkal, kapszulákkal. Ezek a helyileg alkalmazott készítményekkel együtt is szedhetők, erősítik az érfalakat, a kötőszövetet, gátolják a vénák kitágulását.
Mellékhatásként apró gyomortáji problémák vagy bőrkiütések kialakulhatnak, ami viszont nagyon fontos: egyes vény nélkül kapható aranyér elleni gyógyszerek némely összetevője csak ellenőrzés mellett szedhető együtt más gyógyszerekkel.
Újabb érv tehát amellett, hogy ne kísérletezzünk a végtelenségig, kérjünk orvosi segítséget. Mint a náthánál: ha az otthoni kezelés ellenére tovább dugul és folyik az orr, nem enyhül a köhögés, marad a rossz közérzet, az ember akkor is „lemegy a körzetihez”.