A globális felmérés 197 ország 4,5 milliárd lakójának étkezési szokásaira terjedt ki 1990-2010 közötti időszakban. A kutatást a Cambridge-i Egyetemen végezték el. Meglepő módon az afrikai országok szerepeltek a legjobban, köztük Csád, Sierra Leone és Mali. A legrosszabbak listáját Örményország, Belgium és Magyarország vezeti. Valószínűleg a Szlovákok sem köszönik meg nekünk, hogy ekkora hatással bírt az étrendjükre a közös történelmünk, ők is felfértek a lista 10. helyére – írja a Daily Mail.
Az afrikai országok étrendje a sok gyümölcs, zöldség, olajos magvak és teljes kiőrlésű gabonák miatt egészségesebb, ez alkalmas a minőségi éhezés leküzdésére, azonban nem feltétlen elegendő a mennyiségi éhezés megoldására.
A cikk a belgákat a remek csokoládéjuk és a fánkjaik, a magyarokat a gazdag gulyásleves miatt emeli ki, de gyorsan megjegyzik, hogy ettől eltekintve szörnyűek az étkezési szokásaink, rengeteg olyan ételt eszünk, amelyek egyoldalú fogyasztása miatt károsak a szervezetünkre. Általánosságban a nyugati társadalmak rossz étrendjéről beszélnek, tehát a tehetősebb régiókról. A cikkben említett kutatás szerint a rossz étkezési szokások miatt gyakoribbak egyes megbetegedések, köztük leginkább a rák, a stroke, vagy a 2-típusú cukorbetegség. Arra a kutatás nem tér ki, hogy a megbetegedések az afrikai régiókban vajon az elmaradt orvosi diagnosztika miatt alacsonyak-e.
Vizsgálták, hogy az étrendben mekkora a bizonyítottan egészséges összetevők aránya, például az Omega-3 zsírsav, illetve mennyi halat, tejterméket, zöldséget fogyasztanak. A káros összetevők között a túlzott sófogyasztást, a koleszterin előfordulását, a fogyasztott hús mennyiségét és a cukrozott italok fogyasztását figyelték, és mindezek változását a vizsgált 20 évben, valamint az elkészítés módját is, ebben a csehek és szlovákok kimondottan rosszul teljesítettek. Magyarországon egyik szempontból sem voltunk kiemelkedően rosszak, de mindezek átlaga együttesen a harmadik helyre „repített” minket.
Kettéválasztották az étkezési szokás szerint az országokat és magukat az ételeket, ugyanis lehet, hogy valahol alapvetően egészséges ételeket is készítenek, de közel sem biztos, hogy ezeket is fogyasztják.
A kutatást vezető dr. Fumiaki Imamura szerint az étrendünk javítása nagyban segíthet a járványok terjedésének megakadályozásában és az ebből fakadó betegségek visszaszorulásában világszerte.
A legegészségesebb étkezési szokású országok:
1. Csád
2. Sierra Leone
3. Mali
4. Gambia
5.Uganda
6. Ghána
7. Elefántcsontpart
8. Szenegál
9. Izrael
10. Szomália
A legegészségtelenebb étkezési szokású országok:
1. Örményország
2. Magyarország
3. Belgium
4. Csehország
5. Kazahsztán
6. Fehéroroszország
7. Argentína
8. Türkmenisztán
9. Mongólia
10. Szlovákia
A legegészségesebb ételek országai:
1. Tunézia
2. Barbados
3. Zöld-foki Köztársaság
4. Mauritius
5. Izrael
6. Katar
7. Ciprus
8. Seychelles-szigetek
9. Mali
10. Grenada
A legegészségtelenebb ételek országai:
1. Azerbajdzsán
2. Szlovákia
3. Csehország
4. Belgium
5. Heilongjiang (Kína egyik provinciája)
6. Izland
7. Fehéroroszország
8. Litvánia
9. Amerikai Egyesült Államok
10. Oroszország