Amerikai kutatók szerint az emberek számára nagyjából 40 éves kor után lesznek egyre nehezebbek és nehezebbek az átmulatott éjszakák utáni másnapok. Ez főleg annak köszönhető, hogy a szervezet ebben a korban kezdi lecserélni izomszöveteit zsírra, ami kevesebb vizet tartalmaz és dehidratációra hajlamosít.
“A kor előrehaladtával az alkohol összes káros hatása felerősödik – nyilatkozta David Oslin, a Pennsylvania Egyetem pszichiáter professzora – A testünk az öregedési folyamatok előrehaladtával jelentősen átalakul, és az alkoholt elnyelő izomszövetek zsírszövetté alakulnak.”
Kép forrása: Thinkstock
A kínzó fejfájás és a másnaposság kialakulásában kulcsszerepet játszó dehidratációra való hajlam is növekszik idősebb korban. “Az idősebbek nagy részének szervezete szinte állandóan dehidratált állapotban van, mivel a testünk az öregedés során veszít természetes víztartalmából” – mondta Reid Blackwelder, az Amerikai Családorvosok Akadémiájának elnöke.
Ráadásul idősebb korban a szervezet sokkal nehezebben bontja le az alkoholban lévő toxinokat is, ami azt jelenti, hogy a másnapi rosszullétért felelős anyagoknak is több időbe kerül, mire végleg kiürülnek. Az idősebbek ezen kívül sokkal érzékenyebbek az alkohol alvásra gyakorolt hatásaira – a kialvatlanság pedig tovább növelheti a kínzó fejfájás és a másnaposság kialakulási esélyét.