Egy fájdalmas szakítás, sérülés vagy egy szerettünk elveszítése után sokszor leküzdhetetlen feladatnak tűnik a szomorúságból kilábalni. Egy új kutatásból kiderül, miért is van ez így.
A leuveni egyetem kutatói, Philippe Verduyn és Saskia Lavrijsen szerint felmérésükből az derült ki, hogy kevés olyan érzelem van, amely tartósan fennmarad. Ők arra voltak kíváncsiak, hogy melyek a hosszabban tartó érzelmek, és hogy mi lehet a tartósságuk különbségének az oka. A vizsgálatban 233 középiskolás fiatalt kérdeztek ki kérdőíves formában a közelmúltbeli érzelmi tapasztalataikról és azok időtartamáról.
Kép forrása: Thinkstock
A kutatók azt találták, hogy a 27 vizsgált érzelemből a szomorúság tart a leghosszabb ideig. A legrövidebb ideig tartó érzelmek pedig a szégyen, a félelem, az undor, az unalom, a megérintettség, a harag és a megkönnyebbülés.
A kutatók azon igencsak meglepődtek, hogy az unalom a legrövidebb időn áttartó érzelmek közé került. Amikor unatkozunk, akkor ugyanis úgy érezzük, hogy az idő nagyon lassan telik. Ennek alapján azt várnánk, hogy az unalmat hosszan tartó érzelemként éljük meg. A kutatás azonban rácáfolt erre az elképzelésre: egy-egy unatkozós periódust nem élünk meg hosszúnak.
Még többet szeretne tudni? Olvassa el a folytatást a Házipatika oldalán!